Navštivte jeskyně, kde se dle archeologických nálezů nacházelo místo nejstaršího osídlení kromaňonci v Evropě. Mladečské jeskyně se nachází v Litovelském Pomoraví, kousek od města Litovel.
Historie
Jejich objev souvisí s těžbou vápence v kamenolomu v roce 1826. Jeskyně byly sice známy asi od dávnověku, ale pravděpodobně byl vchod zasypán a objeven až v polovině 19. století. Do roku 1850 z předních částí jeskyní zmizela krápníková výzdoba, protože stalagmity se vozily až na trh do Olomouce, jelikož mnoha lidem sloužily jako oblíbená dekorace na zahradu či na hroby. Až se o nich doslechl Josef Szombathy, díky němuž byly jeskyně systematicky prozkoumány a navíc začátkem století dvacátého byly objeveny další prostory. Již od roku 1911 se v jeskyních používá elektrické osvětlení.
Zajímavosti
Dle nálezů lze usuzovat, že jeskyně používali moderní lidé, tzv. kromaňonci, v době středního paleolitu jako rituální pohřebiště. Jedná se tak o jednu z nejstarších lokalit, kterou využívali moderní lidé druhu Homo sapiens sapiens v Evropě, čímž získala zdejší lokalita světový archeologický význam.
Jeskyně jsou tvořeny především horizontálním labyrintem chodeb a dómů a celková délka chodeb činí kolem 1250 metrů, ale návštěvníci navštíví pouze 400 metrů z celkové délky.
V Dómu mrtvých se nachází menší expozice nalezených archeologických a paleontologických objevů či ukázka pravěkého ohniště. Naštěstí se ve vzdálenějších částech jeskyní výzdoba dochovala, takže lze obdivovat krápníkovou výzdobu v nejhezčím dómu Panenské jeskyně.
Říká se, že sem ve středověku loupežníci zaživa pohřbívali své oběti, každopádně se zdejší oblast nacházela na stezce vedoucí z Čech do Olomouce, a tak tu často docházelo k přepadávání.
Otevírací doba a vstupné
Jeskyně jsou návštěvníkům otevřeny do dubna do října a vstupné vyjde dospělého na 90 korun, seniory na 70 a děti a studenty na 50 korun.
Jeskyně jsou dobře přístupné jak autem, autobusem, tak i nedaleko je vlaková zastávka Mladeč jeskyně.