Máchovo jezero

Máchovo jezero je největším rybníkem nacházejícím se v Libereckém kraji a osmým největším v České republice. Jeho hloubka dosahuje místy až dvanácti metrů a jeho celková rozloha čítá 284 hektarů. Při cestování do Máchova kraje, jak se často říká okolní krajině, byste jej neměli opomenout.

Vznik rybníku

Rybník založil v roce 1366 Karel IV na Robečském potoku. V souvislosti se založením rybníka také existuje řada legend. Ta nejznámější vypráví o králi Karlu IV., který při lovu nemohl najít žádnou lovnou zvěř. Nakonec ovšem spatřil jelena, který mu po chvíli zmizel z dohledu. Rozmrzelý král poté zaslechl dech beroucí zpěv. Král jej následoval a dorazil na louku, na které se nacházelo stádo oveček a prozpěvující ovčák. Krále napadlo, jak by bylo krásné se na tomto místě vykoupat a rozhodl se proto pro založení rybníku.

index

V oblasti Máchova jezera je poměrně zažitá tradice lázeňských pobytů. Samotný Karel Hynek Mácha zde byl šestkrát. Ubytování je možné v nedalekých Doksech, ze kterých vede příjemná procházka po cestě lemující Máchovo Jezero.

Ochrana přírody

Uprostřed Máchova jezera se nacházejí dva ostrůvky, Myší zámek a Kachní ostrov. Na nich lze spatřit rozsáhlé ornitologické rezervace, nicméně ani jeden z ostrůvků není z důvodu ochrany přírody přístupný. Na myším ostrově se také nacházejí zbytky středověké tvrze. Při části pobřeží rybníku byla také zřízena národní přírodní památka Swamp, jejímž cílem je ochrana zbytků původního rašeliniště.

foto (47)

K cestování do Doks můžete využít silnici vedoucí do městečka Doksy, případně do severozápadně položené obce Staré Splavy. V obou obcích se také nacházejí železniční zastávky vedoucí z České Lípy do Bakova. Výlet můžete pojmout zcela rekreačně, neočekávejte od procházky okolo rybníku žádnou velkou zátěž. Zároveň ji můžete zkombinovat s návštěvou Doks, což je malebné rekreační středisko plné soukromých víkendových domů.

machovo_jezero7_jpg