Malebné Lázně Libverda

Lázeňské městečko s příhodným názvem Lázně Libverda naleznete na severu Čech nedaleko Liberce. Nachází se v Jizerských horách, v těsné blízkosti unikátní architektonické památky, kláštera Hejnice.

Poprvé byla existence Lázní zaznamenána roku 1381, kdy se v obci patrně nacházelo sídlo zdejších pastýřů. Ve známost městečko vešlo v patnáctém století, kdy se rozšířily zvěsti o místním léčivém prameni. Ten se stal natolik populární, že si získala oblibu i saského kurfiřta Augusta I. Nebo vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Lázeňský komplex se své konstrukce dočkal teprve v průběhu druhé poloviny osmnáctého století. Zakladatelem lázní byl pravděpodobně Kristián Filip Clam-Gallas a jeho syn. V období jejich panování se lázeňské městečko dočkalo největšího rozmachu, byly přistavěny řady budov a především místní empírový zámeček.

800

V průběhu následujících staletí se Lázně Libverda staly cílem mnoha známých osobností, svou návštěvu nevynechala například ani ruská velkokněžna Anna Fjodorovna a pobyt zde strávil také sám císař Josef II.

Co stojí za návštěvu?

Kromě samotné procházky lázeňským komplexem, který ve Vás sám o sobě vzbudí velmi pozitivní dojem, můžete rovněž využít přítomnosti vyhlídky nad Libverdou a užít si tak výhled na celé lázeňské městečko. Zároveň se v blízkém okolí nachází Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery nebo Přírodní park Peklo, na své si tak přijdou i milovníci unikátní přírody. V případě únavy můžete využít výletní restauraci Obří sud a občerstvit se v této architektonicky velmi netradiční restauraci.

fontána s kolonádou, zábradlí

Pokud navíc vyrazíte ráno, budete mít dost času jak na samotnou prohlídku celého lázeňského komplexu, tak také na návštěvu nedalekého hejnického kláštera, který je jedním z nejkrásnějších architektonických skvostů celé oblasti.

libverda