Navštivte Španělskou synagogu

Jedna z nejkrásnějších pražských synagog je zároveň i nejmladší synagogou pražského Židovského Města. 

Postavena byla roku 1868 a sloužila jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě nejstarší modlitebny z 12. století. Vybudována je v maurském slohu pod vedením architektů Ignáce Ullmana a Josefa Niklase.

Své jméno si zasloužila díky své unikátní a velice působivé vnitřní výzdobě, inspirované španělskou Alhambrou. Celá synagoga je laděna orientálního stylu, kde převažuje především bohatě zdobený interiér a přírodní štukované motivy. Při stavbě se architekti nechali inspirovat především islámskou architekturou, kde převažují hlavně zlaté prvky, ze kterých vás bude přecházet zrak.

 

Ještě ve Staré škole působil v letech 1836 – 1845 František Škroup jako varhaník a skladatel naší české národní hymny.

Stálá expozice

V prvním patře se nachází stálá expozice pod názvem Stříbro českých synagog, která návštěvníkům nabízí výběr z více než 200 nejcennějších stříbrných předmětů. Dále jsou zde vyobrazeny ozdoby Tóry, což jsou nejrůznější štíty, nástavce, koruny či ukazovátka. Dále se můžete pokochat spolkovými pokladničkami, šabatovými kořenkami, sobotními svícny a dalšími zajímavými předměty.

Další část expozice se jmenuje Dějiny Židů v Čechách a na Moravě v 19.-20. století. Zde máte možnost sledovat osudy Židů v českých zemích od reforem v 80. letech 18. století až do let poválečného období. Seznámíte se nejen se zrovnoprávněním a emancipací Židů, nýbrž i se vznikem sionistického a českožidovského hnutí, s nejvýznamnějšími spisovateli, hudebníky a umělci.  Zvláštní pozornost je věnována především holocaustu moravských a českých Židů a ghettu zvanému Terezín.

 

Informace pro návštěvníky

Ve vestibulu synagogy se nachází jak pokladna, tak muzejní obchůdek a veřejné toalety. Dále máte možnost si zakoupit kombinovanou vstupenku s Galerií Roberta Guttmanna.

Španělská synagoga se nachází v areálu bývalého Židovského města v centru Prahy. Pokud využijete služeb hromadné dopravy, vystupte na stanici Staroměstská a odtud už půjdete pouze 3 minuty pěšky.

 

Vstupenka pro dospělého stojí 200 Kč, studenty do 26 let 140 Kč a pro držitele ZTP 35 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *