Letošní rok cestování příliš nepřeje, to ale neznamená, že jsou horské treky a túry zapovězené. I Česká republika totiž má co nabídnout. Krkonoše, Šumava i Jeseníky lákají, kam se tedy letos vydat, když do Alp nemůžeme?

Tip číslo jedna: Krkonošská hřebenovka, kterou zvládnou i děti
Rádi byste se vydali na horský trek, ale nemáte hlídání pro děti? 40 kilometrů dlouhý přechod Krkonoš zvládnou i naši nejmenší, samozřejmě s přespáním.
Cesta začíná na východním úpatí Krkonoš, v horském středisku Harrachov, odkud vyrazíte směrem na hřeben. Cesta vede stinným lesem kolem řeky Mumlavy, minete Mumlavský vodopád, načerpat síly můžete v bufetu Krakonošova snídaně. Odtud je to na Voseckou, odkud dohlédnete až na Ještěd, zhruba 2 kilometry. Přenocovat můžete v jednoduše zařízených pokojích na Vosecké boudě.
Od Vosecké se druhý den přehoupnete krátkou přípojkou na hřeben, minete Svinské kameny a Tvarožník, přes Violík pak zamíříte k budce u Sněžných jam. Odtud se vydáte přes Mužské kameny až k Novopacké boudě, kde můžete do druhého dne čerpat síly.
Třetí den se z Novopacké boudy vydáte trasou dlouhou 12 km až na Výrovku, kde můžete přenocovat. Vezmete to přes Polední kameny a Luční boudu. Závěrečný den už zbývá jen sestup z Výrovky přes Rozcestí a Rennerovy boudy až k lomu na Strážném.
Tip číslo dva: Co takhle 40 km dlouhý přechod Rychlebských hor?
Tahle hřebenovka kopíruje česko-polskou hranici. Začíná v Horní Lipové, odkud se vydáte na trojmezí Moravy, Slezska a Kladska, na nejvyšší bod Rychlebských hor, na Smrk.
Pak vás čeká střídavé stoupání a klesání, zhruba po 17 kilometrech narazíte na louku, kde stávala osada Hraničky. Minete silniční průsmyk Travná a rozhlédnete se z oblíbené rozhledny na Borůvkové hoře a přechod zakončíte v Bílé Vodě, vesničce, která je ze tří stran obklopená Polskem.

Tip číslo 3: Poznejte krásy Krkonoš za dva dny
Na 50 kilometrů dlouhé trase si chvíli budete připadat jako v Dolomitech, pak zase jako v pravěku. Nejvyšší bod trasy je ve výšce 1603 metrů, převýšení je 1800 metrů.
Červená hřebenová stezka Česko-polského přátelství spojuje východní a západní cíp pohoří, vydat se sem můžete z Hrarrachova, Špindlerova Mlýna, Žacléře, Pece pod Sněžkou i Jánských Lázní. Pokračovat budete výstupem na Sněžku, odkud si dopřejete jedinečný výhled na Luční Boudu, do Obřího dolu i na Úpské rašeliniště.
Náš tip: Určitě zavítejte i k ledovcovým karům Sněžné jámy, pokochejte se pohledem na ledovcová jezera Wielki a Maly Staw nebo na Dívčí kameny. Od kamenné mohyly Hanče a Vrbaty je zase skvělý výhled na celé pohoří. To si nesmíte nechat ujít.

Tip číslo 4: Jiráskova stezka přes Orlické hory
Na trase dlouhé 40 kilometrů vás během dvou dnů čeká převýšení 1000 metrů, nejvyšší bod, Velká Deštná, se nachází v nadmořské výšce 1115 metrů.
Vaše putování povede z Rokytnice v Orlických horách do Olešnice v Orlických horách, přejdete při něm hlavní hřeben pohoří, navštívíte rozhlednu na Anenském vrchu, minete dělostřeleckou tvrz Hanička a vystoupáte na Velkou Deštnou.
Náš tip: Podrobný popis trasy najdete zde.