Pevnost Terezín

Město Terezín, konkrétně jeho pevnostní část známá svou strašlivou historií v průběhu druhé světové války, bývá často cílem českých i zahraničních turistů. Pokud máte zájem pocítit nezapomenutelně působivou atmosféru, která na tomto místě dodnes panuje, měla by se návštěva pevnost objevit na Vašem seznamu.

Lokalita

Město Terezín naleznete v Ústeckém kraji ve vzdálenosti přibližně dvou kilometrů od města Litoměřice. Město je situováno na obou stranách řeky Ohře, která je rozděluje na dvě části, Malou a Velkou pevnost Terezín. Součástí města jsou také přilehlé vesnice České Kopisty, Nové Kopisty a Počaply. Pro turisty je významná především Malá pevnost Terezín, i přes svůj název poměrně rozsáhlá část města stojící po pravé straně řeky.

DSC_6967_1

Malá pevnost během světových válek

V průběhu první světové války sloužila pevnost jako vězení pro odpůrce a narušitele pořádku v rakousko-uherské říši. V blízkosti pevnosti byl založen největší zajatecký tábor na území tehdejšího Česka. Mezi místní nejznámější vězně patří bezesporu srbský nacionalista Gavrilo Princip, zodpovědný za počátek první světové války kvůli svému atentátu na Františka Ferdinanda d´Este. V devastačních vězeňských podmínkách zde Princip zemřel 28. dubna 1918 na tuberkulózu. Daleko známější je role Malé pevnosti v průběhu druhé světové války, kdy zde fungovala od roku 1940 věznice pražského gestapa. Vlivem otřesných hygienických podmínek a nelidského zacházení s vězni v tomto koncentračním táboře vypukla v období války epidemie skvrnitého tyfu, která zde pozabíjela více vězňů než samotní nacisté.

0000257a9_048a9e

V současné době se v Malé pevnosti nachází kulturně-vzdělávací instituce jménem Památník Terezín, jehož součástí je rovněž muzejní sbírka zaměřující se na pohnutou historii tohoto místa. Do pevnosti lze vstoupit jak s doprovodem průvodce, tak i bez něj. Pro hlubší zážitek ovšem doporučujeme nechat se areálem provést, pouze tak získáte z návštěvy ten nejsilnější možný dojem.

pamatnik-O

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *