Prachovské skály

Jednoznačně nejznámějším skalním uskupením nacházejícím se v Českém ráji jsou Prachovské skály, pravidelně navštěvované zástupy turistů. Kromě klasických pěších výletů se zde přímo nabízí rovněž horolezecká turistika.

Prachovské skály jsou pískovcovými útvary, které na svých vrších disponují řadou plošin. Díky nim se může běžný turista těšit z působivých výhledů do dalekého okolí. Turistům se nabízejí dva pěší prohlídkové okruhy koncipované tak, aby turisté spatřili co možná nejvíce z krásy zdejší přírody. Mezi nejzajímavější přírodní „úkazy“ tak patří například známá Myší díra, kterou turisté procházejí na jednotlivé vyhlídky.

images

Kromě samotných skal je oblast zajímavá rovněž svou přírodou. V oblasti se nachází řada velmi vzácných živočichů, jako jsou například výr velký nebo různé druhy netopýrů. Stejně tak si přijdou na své milovníci bohaté flory. Na samotných vrcholech skalního komplexu rostou obrovské borovice, které ucelují celkový dojem z výletu. Zajímavostí je, že skály se dělí na jednotlivá stanoviště určená přírodními vlastnostmi a podmínkami. Mnoho z těchto „stanovišť“ je přímo ovlivněno rukou člověka, ať už ve formě vybudovaných turistických stezek nebo zanesením invazivních přírodních druhů.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

V neposlední řadě je nutné věnovat pár slov i možnostem týkajících se realizace i poněkud adrenalinověji zaměřených turistů, fanouškům horolezectví. Mezi desítkami jednotlivých skalních útvarů si to své najde horolezec jakékoliv úrovně. Skály nabízejí trasy jak pro nezkušené, začínající horolezce, tak i pro ostřílené dobrodruhy, kteří již nějaký ten výstup zdolali. Kompletní seznam jednotlivých horolezeckých tras je k dispozici v průvodci pro horolezce, který lze získat přímo na místě v jedné z prodejen.

prachovske_skaly_-0b6