Procházka údolím Vrchlice

Nedaleko proslulého chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře začíná naučná stezka, která vás povede malebným koutem říčky Vrchlice, jenž bývá ve stínu ostatních kutnohorských památek a mnohým návštěvníkům zůstává skryt.

Vydejme se tedy po stopách historie dolování stříbra, kdy se seznámíme i se zdejší faunou a flórou.

Něco z historie

Ve středověku zde vznikaly štoly, které ale sloužily pouze jako průzkumné štoly, v některých se i chvíli těžila železná ruda, ale spíše mají návštěvníkům připomenout zašlou slávu hornického města. Z nalezených dobových artefaktů vyplývá, že zde v minulosti bývala i pravěká hradiště. Stávalo tu i několik mlýnů, jejichž zbytky tu lze nalézt i dnes.

Vhodné je i připomenout, že Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Frída, jenž jednou se svými spolužáky navštívil zdejší údolí, které mu tak učarovalo, po říčce Vrchlici přijal i svůj pseudonym. Vrchlického reliéf vytesaný v pískovcové skále viditelný od chrámu sv. Barbory vytvořil začátkem 20. století sochař Josef Chvojan.

Naučná stezka

Naučná stezka, měřící kolem dvou kilometrů, vás na šestnácti informačních tabulích seznámí s historií, přírodou, geologií skal. Stezka vede společně s červenou turistickou značkou, na kterou se lze napojit již v centru města. Cesta vede nejprve po asfaltové silnici, postupně bude známek civilizace ubývat, budete kráčet po lesních pěšinách podél starých náhonů, štol a mlýnů, až dojdete k hrázi Velkého rybníka, kde budete moci obdivovat dva uměle vytvořené vodopády vysoké 3,5 a 7 metrů. Rybník zde byl již ve středověku, kdy se z něj čerpala voda pro pohon strojů, které byly používány v dolech. K jeho obnově došlo v 19. století kvůli mlýnům.

Vrátit se můžete tou samou cestou zpět nebo zkuste modrou turistickou značku vedoucí přes Bylany, významné archeologické naleziště. Cestou budete moci obdivovat kutnohorské panorama a značka vás dovede zpět do centra města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *