Rozhledna Libín, dříve také Rudolfova věž

Na třetím nejvyšším vrcholu Šumavy – Libíně, pokrytém smrkovými lesy, se nachází pěkná bílá rozhledna. Vrch byste našli asi čtyři kilometry od Prachatic.

Z historie

Rozhledna leží v nadmořské výšce 1096, je postavená z kamene a má tvar válce. Na zdejším vrcholu stojí již pěknou řádku let, konkrétně od roku 1883, čímž náleží k našim nejstarším rozhlednám. Vznikla díky Šumavskému klubu českých turistů. Rozhlednu navrhl W. Suska, ale postavil ji stavitel z Prachatic – F. Reichart. Protože Prachatice navštívil sám korunní princ Rudolf v roce 1871, rozhledna získala jméno po něm, jmenovala se tedy Kronprinz-Rudolf-Turm, česky Rudolfova věž. Během druhé světové války sloužila rozhledna hlavně vojenským účelům. Poslední opravy se na věži konaly v roce 1994.

O rozhledně

Její výška činí 27 metrů a pokud se z ní chcete rozhlédnout na okolní krajinu, budete muset zdolat mnoho schodů, konkrétně 138. Z ochozu se nabídne dokonalý panoramatický rozhled do celého kraje. Uvidíte tak Českobudějovickou pánev posetou rybníky, včetně zámku Hluboká nad Vltavou, Novohradské hory, šumavské vrcholky, město Prachatice, Temelín a dále. Pokud budete mít velké štěstí, lze za dobré viditelnosti spatřit i vrcholky dalekých Alp.

Nedaleko rozhledny se také nachází telekomunikační věž a horská chata.

Kudy na rozhlednu

Vede k ní např. modrá turistická značka, která měří od parkoviště obce Libínské Sedlo kolem dvou kilometrů. K rozhledně se dá dostat i např. po červené turistické značce vedoucí z Prachatic, délka trasy je kolem pěti kilometrů.

Vstupné vyjde na deset korun a je otevřena po celý rok od úterý do neděle od deseti do sedmnácti hodin, případně si lze zapůjčit klíček na recepci hotelu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *