Rozhledna Libín, dříve také Rudolfova věž

Na třetím nejvyšším vrcholu Šumavy – Libíně, pokrytém smrkovými lesy, se nachází pěkná bílá rozhledna. Vrch byste našli asi čtyři kilometry od Prachatic.

Z historie

Rozhledna leží v nadmořské výšce 1096, je postavená z kamene a má tvar válce. Na zdejším vrcholu stojí již pěknou řádku let, konkrétně od roku 1883, čímž náleží k našim nejstarším rozhlednám. Vznikla díky Šumavskému klubu českých turistů. Rozhlednu navrhl W. Suska, ale postavil ji stavitel z Prachatic – F. Reichart. Protože Prachatice navštívil sám korunní princ Rudolf v roce 1871, rozhledna získala jméno po něm, jmenovala se tedy Kronprinz-Rudolf-Turm, česky Rudolfova věž. Během druhé světové války sloužila rozhledna hlavně vojenským účelům. Poslední opravy se na věži konaly v roce 1994.

O rozhledně

Její výška činí 27 metrů a pokud se z ní chcete rozhlédnout na okolní krajinu, budete muset zdolat mnoho schodů, konkrétně 138. Z ochozu se nabídne dokonalý panoramatický rozhled do celého kraje. Uvidíte tak Českobudějovickou pánev posetou rybníky, včetně zámku Hluboká nad Vltavou, Novohradské hory, šumavské vrcholky, město Prachatice, Temelín a dále. Pokud budete mít velké štěstí, lze za dobré viditelnosti spatřit i vrcholky dalekých Alp.

Nedaleko rozhledny se také nachází telekomunikační věž a horská chata.

Kudy na rozhlednu

Vede k ní např. modrá turistická značka, která měří od parkoviště obce Libínské Sedlo kolem dvou kilometrů. K rozhledně se dá dostat i např. po červené turistické značce vedoucí z Prachatic, délka trasy je kolem pěti kilometrů.

Vstupné vyjde na deset korun a je otevřena po celý rok od úterý do neděle od deseti do sedmnácti hodin, případně si lze zapůjčit klíček na recepci hotelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *