Rozhledna Velký Javorník

Tato 918 m vysoká hora v nejzápadnějším podhůří Moravskoslezských Beskyd je nejvyšším bodem Veřovických vrchů. Velký Javorník je znám pro svou oblíbenost mezi turisty (ročně jich sem zavítá až 30 tisíc), zřejmě i proto, že poskytuje dobrý výhled do širokého okolí a na jejím vrchu jsou dvě stavby, které stojí za navštívení.

Turistická chata

První z těchto staveb je turistická chata pár metrů pod vrcholem hory. Tato budova byla postavena v roce 1935 jako náhrada za původní chatu postavenou už v roce 1895, která však za první světové války vyhořela. Chata patří pod Podhorskou jednotu Radhošť. Je otevřena po celý rok, což jistě každý turista po náročném dni cestování ocení. Na druhou stranu však turistická chata neposkytuje ubytování.

Rozhledna-VJ-04

Rozhledna

Druhou stavbou nacházející se na vrcholu Velkého Javorníku je rozhledna. Původní rozhledna, která sloužila jako triangulační věž, byla postavena dokonce ještě rok před současnou turistickou chatou, nicméně v 1967 musela být kvůli svému neútěšnému stavu odstraněna. Před pár lety se začalo diskutovat o obnově rozhledny a tak se od léta 2013 mohou návštěvníci těšit z nové, 25 metrů vysoké stavby, nabízející krásný výhled do okolí. Vstup na rozhlednu je zdarma. Pokud si chcete prohlédnout okolí, z vrcholu je možno vidět například Lysou horu nebo města jako Nový Jičín, Frýdek-Místek, v případě dobré viditelnosti i Ostrava a Havířov.

387827-top_foto1-7421h

Další zajímavosti

Na území Velkého Javorníku zasahují katastry tří vesnic – Bordovic, Věrovic a Trojanovic. Při výstupu můžete spatřit tentokrát přírodní skvosty. Na jihozápadním svahu je to pramen řeky Jičínky, na tom severozápadním zase můžete obdivovat přírodní památku Velký kámen – cenný geomorfologický útvar s vysokou biodiverzitou. Vrchol hory patří k oblíbeným místům startu pro milovníky paraglidingu.

velky-javornik-rozhledna5

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *