Šámalova chata

Jedna z nejkrásnějších chat v Jizerských horách se nachází na samotě Nová Louka, nacházející se nedaleko horského střediska Bedřichov. Jedná se o jedinou stavbu v této lokalitě, i přesto se ovšem i díky vynikající kuchyni, která v této chatě funguje, jedná o turisticky oblíbené místo.

Šámalova chata získala svůj název dle prvorepublikového kancléře Přemysla Šámala, který zdejší Novou Louku velmi často navštěvoval a chatu využíval. Oblast začala být zajímavá roku 1630, kdy nad místním rašeliništěm vznikla paseka bohatá na dřevo, které zde bylo těženo k výstavbě okolních měst Jičína a Liberce. Populární výstavba sklářských hutí se nevyhnula ani Nové Louce a roku 1756 zde byla rovněž jedna vystavěna. V roce 1844 byl zdejší panský dům odkoupen mocným rodem Clam-Gallasů, kteří se postarali o jeho přestavbu na lovecký zámeček.

no_louka

Pro dnešní podobu chaty bylo nejdůležitější období mezi světovými válkami, kdy byl objekt užíván kancléřem Šámalem, který nejprve nechal zámeček zrekonstruovat a většinu jeho místností následně obložil modřínem. Určitou zajímavostí je fakt. Že interiéry chaty, respektive zařízení apartmánu a koupelny přesně kopírovaly vnitřní provedení obytných prostor Jana Masaryka v Černínském paláci. Po druhé světové válce sloužila chata jako rekreační objekt. Na památku kancléře Šámala byl v blízkosti chaty vztyčen pamětní kámen s medailonem.

index

Pro turisty je Šámalova chata významná především díky místní křižovatce turistických tras, jak letních, tak i zimních. Zdejší restaurace je často frekventovaná místními obyvateli, stejně jako procházejícími turisty. Místní domácí kuchyně si zde vybudovala dlouholetou tradici a návštěvníci se tak kromě turistiky mohou během svého cestování těšit i na nezapomenutelný gurmánský zážitek.

nova_louka_zima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *