Zavítejte do největšího zpřístupněného jeskynního komplexu u nás, jenž nabídne mnoho kilometrů chodeb, dómů a také hlubokých propastí. Jeskyně najdete nedaleko městečka Sloup na okraji Moravského krasu.
Historie
První zmínka o jeskyních pochází již z roku 1669. V roce 1879 byla objevena Eliščina jeskyně, která má nádhernou krápníkovou výzdobu, a navíc je tu vynikající akustika, proto se tu také pořádají koncerty komorní hudby. Šošůvské jeskyně byly objevovány až v letech 1889-1910. Šošůvské jeskyně jsou oproti Sloupským menší, ale zato jejich krápníková výzdoba je bohatší a zachovalá. Veřejnosti jsou jeskyně přístupny už od roku 1881, kdy byly objevené části postupně propojovány.
Zajímavosti
I Sloupsko-šošůvské jeskyně mají svůj symbol, kterým je tzv. Svícen, stalagmitový útvar, jehož spodní část vznikala pod vodou a horní, hladká část rostla nad vodou. Velmi hodnotná je také Nagelova propast, jejíž hloubka je asi 90 metrů, a podívat se do ní budete moci ze dvou můstků.
Prohlídkové trasy
Jeskyně svým návštěvníkům nabízí hned tři trasy. Kromě klasické trasy (kdy krátký okruh vás zavede do Sloupských jeskyní a dlouhý okruh do Sloupských i Šošůvských jeskyní) se můžete vydat na „Historický okruh“, na kterém vás bude provázet průvodce v dobovém kostýmu, a v zábavnější formě se dozvíte zajímavosti o historii objevování jeskyní. Fyzicky zdatní jedinci toužící po dobrodružné prohlídce jistě zvolí zážitkovou trasu „Po stopách Nagela“, kdy navštíví nově otevřené spodní patro a budou se plazit neupravenými částmi jeskyně. Trasa nese název po svém objeviteli, matematikovi a fyzikovi Johannu Antoniovi Nagelovi, který sem sestoupil v roce 1748.
Jeskyně jsou veřejnosti otevřeny od března do listopadu, po dohodě i v ostatních měsících. Vstupné vyjde dospělého na 100-130 korun, zážitková trasa na 500 korun.