Třebechovické muzeum betlémů

S betlémy se většinou setkáváme v období vánoc. Přesto jsou ale místa, kde si je můžeme prohlédnout po celý rok. A jedním z nich je unikátní Třebechovické muzeum betlémů. Právě zde je totiž k vidění unikátní památka, a to známý Proboštům betlém. Pokud je něčím výjimečným, tak především tím, že se jedná o betlém mechanizovaný. Tedy řada figurek je pohyblivých, čímž se znásobuje samotná jeho krása. Josef Probošt však nebyl jediným, kdo se na stavbě podílel, jelikož mu sekundovali Josef Kapucián a Josef Friml, který je samotným tvůrcem daného mechanismu.

Jaké jsou parametry betlému?

Pokud do muzea zavítáte, potom vás betlém ohromí i svou plochou, tedy spíše svými rozměry, které jsou 6,9 x 1,9 x 2,2 metry. Díky své unikátnosti byl navíc v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku. Jiný betlém u nás dané označení stále ještě nemá. Co vás při pohledu právě na ten třebechovický také překvapí, to je počet vyřezaných dílů. Průvodci říkají, že jich je okolo 2 000, což je unikátním důkazem o tom, o jak propracovaný výtvor se jedná.

Třebechovické muzeum samozřejmě můžete navštívit po celý rok a betlém určitě není jedinou možností, co obdivovat. Pravidelně se zde konají třeba i výstavy, které odkazují na krásu samotného tohoto města. A jelikož se nachází necelých 15 kilometrů od Hradce Králové, cesta do muzea rozhodně není nijak komplikovaná.

Bohatá historie

Čím je Třebechovické muzeum betlémů také unikátní, to je určitě i jeho historie, která se začala psát v roce 1925 a toto vzniklo samozřejmě i díky nadšení nejenom místních obyvatel. Díky svému zaměření bylo a stále je také unikátním muzeem v celé České republice a tak lze říci, že v tomto směru doslova nemá konkurenci. A to i díky dalším sbírkám, v rámci kterých lze obdivovat třeba i ručně psaný iluminovaný Literátský graduál z roku 1559.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *