Udělejte si výlet k nejstarší přehradě na Moravě

Pomalu, ale jistě se k nám blíží jaro. A to znamená, že je nejvyšší čas na nějaký příjemný výlet, tentokrát už bez zimních kabátů a čepic. Dnes mám pro vás skvělý tip na návštěvu nejen naší nejstarší přehrady na Moravě, ale i na křížovou cestu s rozhlednou a pár dalších památek.

 

Jen málokdo ví, kolik netušených výletních možností se dá najít na Znojemsku, konkrétně v místech řeky Jevišovky.  Tato celkem málo známá řeka pramení poblíž Českých Budějovic na Moravské vrchovině a vlévá se do Dyjskosvrateckého úvalu.

Město plné památek

Malé městečko Jevišovice, ležící v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji bylo v roce 1990 vyhlášeno za městskou památkovou zónu. Na své si tu především příjdou milovníci památek, o které zde opravdu není nouze. Město se pyšní hned dvěma nádhernými zámky a spoustou malebných domečků s drobným zbožím. Najdete tu i překrásnou historickou dlažbu a k tomu všemu vám bude zdobit božský klid, kterého je tu dostatek.

Den si můžete zpříjemnit procházkou kolem Jevišovky.  Kousek po proudu se u starých stodol na kraji srázu nachází skalní vyhlídka s lavičkou, odkud se dá pozorovat široké okolí tohoto kraje.

Od památek k přehradě

Pod chráněnou krajinnou oblast patří již zmíněná přehrada Jevošice, jejíž hráz dosahuje délky 122 metrů. nachází se v dolní části Jivošic. Přehrada byla postavena v roce 1897 a celkový objem představuje celých 551 tisíc metrů krychlových. Přehrada, která nejen, že je nejstarší na Moravě, ale i ve střední Evropě dokonale zapadá do okolní krajiny. Blízko přehrady je k dispozici i kemp, Zajímavost je, že k hrází nevede žádná z turistických značek a proto je pro turisty lehce přehlédnutelná. Poblíž přehrady se nachází také husitský památník na vrchu Žalov.

Křížová cesta s rozhlednou

Pokud se rozhodnete vydat po křížové cestě, cestou máte možnost vidět 14 unikátních obrazů od malířky Bedřišky Znojemské. Malířka má i mimo jiné svou prodejní galerii. Během této cesty na vás čeká také rozhledna, vybízející k pozastavení.