Vítkův hrádek

Přijeli jste na návštěvu na Lipensko a nevíte kam vyrazit? Máme pro vás skvělý jednodenní výlet na nejvýše položený hrad v ČR. Vítkův hrádek je postavený v lesích u obce Svatý Tomáš a Přední Výtoň. Nenechte se odradit mírnou procházkou do kopce, odměnou vám bude nádherný výhled na celé Lipensko, Rakousko a pokud budete mít štěstí a bude jasné počasí, můžete vidět i Alpy.

Vítkův hrádek, Lipensko

Historie: Vítkův hrádek nebo také Vítkův kámen, sloužil jako strážní věž okolní solné stezky a města Frymburk. Hrádek byl vybudován kolem roku 1250, první písemné zmínky sahají do let 1277. Během let se měnil majitel a v době největší slávy zde dokonce sloužilo 200 mužů. Z původních 4 věží se dochovala pouze jedna. Díky strategické poloze byl Vítkův hrádek využíván ve 20. století jako pozorovatelna hranic a leteckého prostoru, přístup civilistům byl samozřejmě zakázán. V roce 2005 byl hrádek zpřístupněn veřejnosti, stalo se tak při příležitosti 200. výročí narození spisovatele A. Stiftera. A. Stifter byl spisovatel, který se do hrádku a celého Lipenska zamiloval a hojně jej navštěvoval.

Vítkův hrádek, Lipensko

Jestliže chcete Vítkův hrádek navštívit, uděláte tak nejlépe na kole nebo pěšky. Pod kopcem můžete na malém parkovišti nechat auto a poté pokračovat až na vrchol k vyhlídkové věži. Kopec je mírný, ale plný kamení a neudržované cesty. Nedoporučujeme brát sebou kočárek. Procházka na horu vám zabere kolem půl hodiny. Při nepříznivém počasí je cesta zbytečná, stejně byste nic neviděli. Pokud delší dobu pršelo, počítejte s tím, že cesta bude bahnitá. Kolem hradu se můžete volně procházet bez placení. Pokud se chcete rozhlédnout po krajině, musíte vystoupat po 61 dřevěných schodech, které jsou postavené po obvodu věže, zde již musíte zaplatit vstupné. Schody vedou na dřevěnou plošinu, kde můžete pozorovat krajinu téměř 360°.

Vítkův hrádek, Lipensko

Výhled na okolní krajinu je nepopsatelný. Voda v Lipenské přehradě je nádherně zbarvená a pokud budete mít štěstí na počasí, budete si připadat, že se díváte na malovaný obraz. Vřele doporučujeme tento skvělý výlet. V okolí je také možné projít si naučnou stezku s devíti stanovišti s názvem Naučná stezka Svatý Tomáš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *