Tato horská chata bývá častým turistickým cílem návštěvníků Krkonoš. Nachází se jihovýchodně od skály Tvarožník v západních Krkonoších v nadmořské výšce 1 250 metrů.
Historie Vosecké boudy
Na místě dnešní Vosecké boudy byl roku 1710 postaven seník. Teprve v Grauparově mapě z roku 1743 se hovoří o jakési Františkánské boudě, která měla být předchůdkyní boudy Vosecké. Bouda sloužilo jako útočiště pasáků dobytka a také se v ní sušilo seno na zimu. Roku 1790 se bouda dočkala přestavby a nového názvu, Nová česká bouda. Zpočátku se nacházela mimo jakékoliv turistické trasy a soustředila se čistě na zemědělskou produkci, především tvorbu másla a sýrů. Teprve po přestavbě z roku 1896 si začalo místo získávat stabilní popularitu mezi turisty. Roku 1900 v ní bylo dokonce zřízeno šest hostinských pokojů a rok na to byla k chatě díky Janu Harrachovi vybudována první turistická stezka, vedoucí z Labské boudy, tudíž se návštěvnost chaty rapidně zvýšila. V období druhé světové války spadala Vosecká bouda do majetku Německé říše, po válce byla upravena, zestátněna a zpřístupněna turistům.
Jedná se o jednu z velmi mála původních bud, které nebyly v minulosti postiženy žádným požárem. V současné době má Voseckou boudu ve správě Klub českých turistů, který se zasloužil o celoroční otevření budovy. Ta dnes disponuje kapacitou 37 lůžek.
K cestování do oblasti máte na výběr hned z několika turistických stezek. Nabízí se například žlutě značená trasa vedoucí od skály Tvarožník, případně stezka stejné barvy začínající v Rokytnici. Dále můžete Voseckou boudu navštívit cestou od pramene Labe po zelené trase, případně po stejně značené cestě z polských Jakuszyc. Zajímavostí je, že Vosecká bouda se nachází přímo na trase zimní krkonošské magistrály mezi Harrachovem a Horními Mísečkami.