Vrch Šerlich

Tato 1 027 metrů vysoká hora nacházející se v Orlických horách je turisty velmi často navštěvovaným místem, které sem láká především Masarykova chata postavená roku 1925 a také to, že přímo přes Šerlich vede Jiráskova cesta, což je jedna z hlavních turistických tras nacházejících se v Orlických horách.

Vrchol Šerlich naleznete v těsné blízkosti česko-polské hranice ve vzdálenosti přibližně šesti set metrů od zmíněné Masarykovy chaty. Návštěvníkům se z něj nabízí úchvatný výhled na celé Orlické hory, polskou oblast Bystřických hor a při dobrých podmínkách se Vám dokonce naskytne pohled na Kralický sněžník.

V sedmnáctém století byla v oblasti hory vybudována horská osada Shierlichhäuser, jejíž obyvatelé se živili nejrůznějšími řemesly, od dřevorubectví, přes pastevectví až po ilegální pašeráctví. Z původní německé osady se bohužel dochovalo jen několik málo budov. Roku 1925 byla nedaleko vrcholu vybudována mohutná Masarykova chata, která stojí jenom pár metrů od samotné státní hranice. Do Polska můžete přejít díky turistickému hraničnímu přechodu nacházejícímu se poblíž chaty. Na polské straně hory se rovněž díky jejímu příkřejšímu svahu nachází lyžařský areál zvaný Zieleniec.

serlich_chata

Cestování na Šerlich doporučujeme každému fanouškovi pěších výletů v horské přírodě. Z vrcholu hory můžete díky její lokalitě vyrazit na řadu zajímavých míst Orlických hor. Mezi ně patří národní přírodní rezervace Bukačka, vzdálená jeden kilometr, Šerlišský mlýn, Vrchmezí, případně také jedna z nejznámějších rozhleden českých hor jménem Velká Deštná. Od Masarykovy chaty se zároveň dostanete i velmi snadno na půl kilometru vzdálený vrchol Šerlich, stačí se držet červeně značené turistické trasy.

F9320DF1-1A58-42DA-931E-025D7D87AE13big

Ať už patříte mezi letní nebo zimní turisty, na Šerlichu stejně jako i ve zbytku Orlických hor si rozhodně přijdete na své. My Vám doporučujeme spíše letní výlet, při kterém si můžete užít pěší výlety na čerstvém vzduchu s nádherným výhledem po okolní krajině.

index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *