Výlet mezi pískovcové velikány – Adršpašsko-teplické skály

Ideální výlet do přírody, do kouzelných skalních uliček a tajemných zákoutí nabízí Adršpašsko-teplické skály. Národní přírodní rezervaci najdete v oblasti Broumovsko, nedaleko hranic s Polskem.

Zajímavosti

Toto skalní město patří k největšímu skalnímu městu v rámci střední Evropy. Pod skalami se stéká podzemní voda, která patří mezi nejkvalitnější ve střední Evropě. I voda značky Toma Natura pochází odtud.

Adršpašské skály bývají považovány za malebnější a převládají tu spíše jednotlivé skalní útvary či věže, oproti tomu Teplické skály vynikají větší divokostí a také mohutností skalních útvarů i rozlohou jsou větší než Adršpašské.

pískovna

 

Adršpašské skály

Před Adršpašskými skalami vás upoutá tyrkysová voda zdejší bývalé pískovny, kolem níž vede turistický okruh. Zajímavou brankou, za níž se tyčí mohutné skály, vstoupíte do světa přírodních krás. Obdivovat můžete samotné skalní útvary či věže, které lidé pojmenovali dle toho, co jim připomínaly. A tak se tu můžete setkat s Milenci, Starostou a Starostovou, Homolí cukru či třeba Papouškem.

Minout byste neměli malý a velký vodopád, stejně tak byste neměli opomenout plavbu po skalním jezírku. Ideální je z Adršpašských skal projít Vlčí roklí do Teplických skal (případně opačně), kdy budete zdolávat železné žebříky, schody a chvíli stoupat a pak pro změnu klesat.

Processed by: Helicon Filter;

Teplické skály

I zde můžete obdivovat roztodivné skalní útvary vytvořené erozí, např. Strážní věž, Vlaštovčí hnízdo či Psa, Ledního medvěda, Ježka na žábě. Trošku tajemné je zdejší místo zvané Sibiř. Ano, čekejte tu i chlad, ale také úzké skalní soutěsky, vlhko, příšeří, skály porostlé mechem.

Na kraji Teplických skal najdete odbočku ke zřícenině hradu Střmen, kde v dávných dobách stával strážní hrad. Nahoru vede téměř tři sta schodů a čeká vás i výstup po kovovém žebříku na samotný vrchol, kdy vaše námaha bude odměněna rozhledem na širé okolí.

teplické skály

 

Jak do skal

Ať u vstupu do Adršpašských či Teplických skal se nachází parkoviště. Dostupnost vlakem je také dobrá, v případě Teplických skal je nejbližší zastávkou Teplice nad Metují-skály a u Adršpašských skal je to zastávka Adršpach. Vstupné se platí do každých skal zvlášť, jen v případě že z jedněch skal projdete do druhých Vlčí roklí, zaplatíte jen jedno vstupné, které činí 70 korun v létě a 40 korun v zimě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *