Zámek v Dačicích

Zámek v Dačicích stojí nepochybně za návštěvu, protože tento nenápadný zámek s nezvykle zelenou fasádou má celkem dvacet bohatě zdobených sálů a pokojů. Kolem zámku je navíc krásně upravený park, který má rozlohu deset hektarů.

DSC00747
Popis zámku
Zámek v Dačicích prošel v letech 1990 až 1996 nákladnou rekonstrukcí, která byla nezbytná, protože dačický zámek byl ve velmi špatném stavu. Velká a rozsáhlá rekonstrukce celého zámeckého objektu pomohla, aby byl zámek v Dačicích uchován pro další generace. Nyní má zámek klasicistní fasádu v zelené barvě, která pěkně ladí s okolním přírodním zámeckým parkem.

DSC00752
Interiéry zámku
Zámek má krásně zdobené interiéry. Za pozornost stojí zejména dvě zámecké knihovny, které mají dohromady dvacet čtyři tisíc svazků. V menší knihovně, kde je sedm tisíc svazků, jsou knihovní skříně z třicátých let minulého století. Velká zámecká knihovna, která čítá celkem sedmnáct tisíc svazků, je secesně zařízená. Velmi cenná je rovněž sbírka motýlů a vycpaných ptáků, které sbíral baron Friedrich Ferdinand Dalberg. Chloubou zámku je pak Sál předků, který má krásné renesanční klenby. V tomto sále je také umístěna portrétní galerie.
Vstupné do zámku
Vstupné do zámku přijde na dospělého návštěvníka 100 korun. Snížené vstupné pro seniory je pak 70 korun, pro děti a studenty 50 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 240 korun. Prohlídka s průvodcem trvá padesát minut.

DSC00750
Tip na závěr
Po prohlídce zámku se můžete vydat na krátkou procházku ke kapličce, která vám zabere přibližně deset minut. Další tip na procházku je pak kolem rybníka, což vám zabere dvacet pět minut pomalé chůze. Po procházce si pak můžete dát kávu v zámecké kavárně Dalberg. Zajímavostí této kavárny je, že vám zde ke kávě mohou nabídnout zákusky, které se zde dělají podle starých receptů z kuchařek z místní zámecké knihovny.