Zřícenina hradu Bradlec

Zbytky hradu Bradlec se nacházejí ve vzdálenosti přibližně sedmi kilometrů od města Jičína. Naleznete je po překonání výstupu na stejnojmenný kopec o nadmořské výšce 542 metrů. Svůj název si hrad získal na základě bradla, na jehož povrchu byl postaven. Bradlo je dvacetimetrová čedičová skála, dříve nazývaná skalní ostroh nebo bradlo. Od něj pochází i název pro přilehlou vesnici nacházející se v podhradí, Bradlecká Lhota.

Bradlec01

Hrad byl postaven turnovským rodem Markvarticů v průběhu v druhé polovině třináctého století. Je písemně doložené, že jedním z majitelů byl Havel Ryba z Bradlece, a to v letech 1316 až 1323. Ten vedl z hradu válku proti pánu Voku z Rotštejna. Důležitá byla v historii pro hrad Bradlec doba, kdy byl hrad ve vlastnictví pána Půty z Turgova. Ten totiž k hadu připojil tvrz a panství Železnice. Po jeho smrti sloužil hrad jako doupě loupeživých rytířů, proto byl v průběhu čtrnáctého století dobyt Karlem IV. Následovala husitská doba, kdy byl hrad 1421 husitskými přívrženci také dobyt. Od počátku šestnáctého století byli majiteli hradu příslušníci rodu Valdštejnů, kteří město roku 1538 odprodali městu Jičín. Hrad byl připojen ke kumburskému panství a od té doby je uváděn jako pustý.

bradlec_9

V současné době je hrad ve správě Sdružení pro záchranu hradu Kumburku a spadá do majetku obce Syřenov. Hrad byl postaven v gotickém slohu, bohužel se z něj mnoho nedochovalo, v dnešní době mají tak návštěvníci možnost při svém cestování do oblasti obdivovat pouze zbytky kamenné architektury. Pokud budete mít k hradu Bradlec cestu, doporučujeme jeho prohlídku zkombinovat s výletem do nedalekého města Jičína, které je kulturně zajímavé a svým návštěvníkům nabízí jak kulturní vyžití, tak i mnoho způsobů aktivního odpočinku.

bradlec_-613

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *