Cyklovýlet do Prušánek

Obec Prušánky je známá vinařská obec, která leží nedaleko Břeclavi. Na území obce se nachází unikátní soubor 460 vinných sklepů. Areál krásných vinných sklepů najdete v areálu Nechory.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Popis trasy a obtížnost
Start a cíl cyklovýletu je v Břeclavi. Z Břeclavi pojedete směrem na Hrušky a Moravskou Novou Ves. Z Moravské Nové Vsi se pak vydáte do Prušánek, kde jsou k vidění staré vinařské sklepy. Po návštěvě vinařského areálu se opět můžete vydat nazpátek do Břeclavi. Celá trasa měří pouhých 32 kilometrů, takže se jedná o nenáročný odpolední výlet, který se dá příjemně spojit s ochutnávkou vína.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zajímavá místa po cestě
Hlavní zastávkou na tomto nenáročném cyklovýletu je vinařská obec Prušánky, která byla založena již na počátku 16. století. V areálu Nechory, který je vzdálen zhruba kilometr od obce, se nachází zcela unikátní soubor pitoreskních vinných sklepů a búd. Dějiny vzniku Nechor jsou velmi neobvyklé. Prušánecké sklepy totiž v minulosti ležely blíže vesnice, kde stál místní kostel. Do vinných sklepů se pak chodilo častěji než do kostela a to byl velký problém, který bylo zapotřebí řešit. Tehdejší majitelé panství museli zakročit, protože do kostela se v minulosti chodit muselo. Sklepy u vesnice se tak musely zbourat a postavit někde jinde. Tak vznikl nápad postavit sklepy v dnešních místech, takže vinařský areál je nyní v bezpečné vzdálenosti od kostela i centra obce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tip na závěr
Při zpáteční cestě z Prušánek do Břeclavi se ještě můžete zastavit v Moravské Nové Vsi, kde je také sympatický areál vinařských sklepů a búd. Vinařská obec v Moravské Nové Vsi se dokonce připomíná již v roce 1228. Jedná se o tradiční jihomoravskou obec, která se nachází v srdci slováckého Podluží. Kromě pěstování vína se v obci udržuje bohatý folklór a místní lidové tradice.