Olomoucká radnice

Budova olomoucké radnice patří mezi nejkrásnější radnice v České republice. Radnici najdete na Horním náměstí a je veřejnosti přístupná. Během prohlídky radnice uvidíte mimo jiné krásnou gotickou kapli a věž.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Popis radnice
Budova olomoucké radnice je docela rozsáhlá stavba, která má několik velmi zajímavých zdobných prvků. Mezi nejpěknější zdobné prvky radnice lze určitě zařadit gotický arkýř kaple sv. Jeronýma. Tento arkýř je vyzdoben kružbami a figurálními motivy. Na východní straně radnice pro změnu uvidíte dvouosé schodiště s krásnou renesanční lodžií. Severní fasádu pak zdobí známý orloj, který patří k nezaměnitelným symbolům hanácké metropole. Orloj v akci je možné vidět každý den pouze ve dvanáct hodin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bohatý interiér
Radnice v Olomouci má rovněž velmi bohatý interiér. Mnohé sály radnice zdobí klenuté stropy. Mezi nejkrásnější sály radnice lze považovat slavnostní sál. Dnes se slavnostnímu sálu říká Obřadní síň. Obřadní síni dominují dva velké obrazy, první obraz představuje panoramata města z roku 1674, druhý pak slib městské rady z roku 1430. Velmi pozoruhodný interiér má rovněž gotická kaple sv. Jeronýma, kterou zdobí vzácná kroužená klenba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vstup do radnice
Prohlídka radnice vám zabere zhruba dvě hodiny. Vstupné pro dospělého přijde na 30 korun, snížené vstupné pak stojí 10 korun. Rodinná vstupenka stojí 50 korun. Věž radnice s vyhlídkovým ochozem je otevřena pouze v letních měsících, konkrétně od 15. června do 30. září. Při prohlídce věže se může každý návštěvník podívat do zajímavé komůrky věžného. Radniční věž je vysoká 70 metrů a byla vybudována v letech 1601 až 1607. V sálech radnice jsou pak k vidění tři stále expozice, které popisují historii olomoucké radnice a zajímavý příběh olomouckého orloje, který je hlavní atrakcí nejenom radnice, ale i celého města.