Pomník svatého Václava

Svatováclavský pomník naleznete na horním konci Václavského náměstí, pouze několik kroků od hlavní budovy Národního Muzea. Jedná se o jedno z nejznámějších a také nejdůležitějších sochařských děl české historie. Jeho autorem je představitel monumentálního realismu Josef Václav Myslbek, který práci na tomto unikátním sousoší věnoval více než třicet let.

Pomník svatého Václava je tvořen sousoším patronů české země. Nejviditelnějším je právě svatý Václav, jedoucí na koni, který stojí na mohutném kvádrovém podstavci. Tento kvádr lemují sochy svatého Prokopa, svaté Anežky české, svaté Ludmily a svatého Vojtěcha. Socha svatého Vojtěcha byla vztyčena roku 1924, zbytek soch o něco dříve, v roce 1912. Výška sousoší včetně Václava kopí činí 7,2 metru. Jako materiál na výrobu sochy byl použit bronz a samotná socha svatého Václava váží přibližně 5,5 tuny.

Pomnik_Svateho_Vaclava_640x480px

V současné době neslouží sousoší pouze jako dominanta středu hlavního města, ale také bývá často místem setkání jeho obyvatel, a to pro účely jak ryze soukromé, tak i pro nejrůznější manifestace. Pod „ocasem“ Václavova koně se velmi často konají demonstrace rozličných společenských a politických uskupení. Zajímavostí také je, že 28. Října roku 1918 byla právě u pomníku okolo v jedenáct hodin dopoledne vyhlášena První Československá republika. Také 16. Ledna 1969 se v souvislosti s Pomníkem zapsal do historie, a to v podobě upálení Jana Palacha jako protest proti sovětské okupaci. V nedaleké pasáži Lucerna máte možnost spatřit parodické zpodobnění Pomníku vytvořené kontroverzním umělcem Davidem Černým.

pomnik_sv-_vaclava-90a

Sousoší naleznete velmi jednoduše. Stačí se vydat metrem nebo tramvají přímo do centra náměstí a vystoupit na jedné ze stanic nacházející se v blízkosti Václavského náměstí. Jako kombinaci pro výlet můžeme doporučit návštěvu nedaleké Jindřišské věže. Nemusíte své cestování do Prahy omezit pouze na nákupní centra.

15641--resizecrop-c800x600

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *