Valašské muzeum v přírodě

V Beskydech naleznete řadu zajímavých přírodních úkazů, pokud se ovšem zajímáte o historii této oblasti a rádi byste na vlastní oči spatřily, jak se v tomto kraji žilo o několik století dříve, doporučujeme Vám návštěvu Valašského muzea v přírodě nacházejícího v Rožnově pod Radhoštěm.

Lokalita

Muzeum naleznete v Rožnově pod Radhoštěm, městem, které svým způsobem reprezentuje celou oblast Valašska. Tato oblast odvozuje svůj název od kmene Valachů, který se v oblasti usídlil především v průběhu třináctého a čtrnáctého století. Jednalo se o kmen slovanského původu, který se postupem času smísil s dalšími kmeny, které do oblasti přicházeli. Výsledná směsice karpatských horalů dala následně základy pozdějšímu salašnickému názvosloví a rovněž názvy místům nacházejících se v oblasti Valašska.

valasske_muzeum

Vznik skanzenu

Impuls k založení a otevření muzea pocházel od bratrů Jaroňků. Starší z bratrů Bohumír, se zajímal o kulturu a historii oblasti a při častých výletech do Valašska jej zaujaly valašské roubené domky, které se následně staly hlavní atrakcí dnešního Valašského muzea. Oba bratři se usadili v Rožnově roku 1909 a vůbec první projekt na vytvoření muzea vznikl o čtyři roky později. První folklórní festival se v nově otevřeném skanzenu roku 1925. Postupem času se skanzen rozrůstal o další budovy a muzejní expozic, roku 1928 byla postavena například Vaškova hospoda, budova, jejíž kořeny sahají až do šestnáctého století.

skanzen-roznov-pod-radhostem-7a1

Co stojí ve skanzenu za vidění?

Největší popularitu si mezi návštěvníky skanzenu získal jednoznačně folklór. Po celý rok tak mají návštěvníci možnost navštěvovat představení tradičního valašského folklóru v podání dobrovolnických souborů, stejně jako původních interpretů. Mezi nejdůležitější slavnosti patří bezesporu Rožnovské slavnosti a Valašský jarmark. Značná část expozic je rovněž věnována zemědělství a tradičním technologiím, které se před staletími využívaly.

index