Valdštejnská lodžie

Tento zajímavý stavební úkaz doplněný o dva kilometry dlouhou lipovou alej se nachází na okraji Sedliček, městské části města Jičína.

Stejně jako mnoho dalších míst v Českém ráji, i Jičín zaznamenal v období panování Albrechta z Valdštejna zásadní úpravy a vylepšení. Do sedmnáctého století stála na místě dnešní Valdštejnské lodžie pouhá obora, která byla roku 1625 podrobena rekonstrukcí pod vedením architekta Andrea Spezzi. Cílem těchto stavebních prací bylo vytvoření rozsáhlé zahrady s oborou, doplněné budovou čestného dvora a samotnou lodžií. Po smrti Albrechta z Valdštejna začal letohrádek pozvolna ztrácet na své někdejší důležitostí. V sedmdesátých letech osmnáctého století byl dokonce areál letohrádku upraven pro praktické využití a v jeho interiéru byly otevřeny byty a sklady. Dnešní klasicistní vzhled získal letohrádek až po rekonstrukci roku 1813.

097-Lodžie

Komplex budov v letohrádku je obohacen o zahradu, ve které mohou návštěvníci spatřit romantickou grottu s poustevníkem a oborou. Okolo areálu se nachází rovněž informační tabule patřící k naučné stezce soustřeďující se na místní rostliny a živočichy. V prostoru samotné Valdštejnské lodžie je v současnosti možné navštívit interaktivní expozici Valdštejnových snů. Kromě úchvatného exteriéru a vnitřku hlavní budovy letohrádku si mohou turisté užít areál také při příležitosti řady kulturních akcí, které se na tomto místě v průběhu roku konají.

lodzie-3

Otevírací doba trvá od dubna do září, návštěva lodžie je rovněž možná po telefonické domluvě na čísle 608 269 296 i mimo toto období. Pokud Vás zaujme architektura tohoto místa a rádi byste spatřili během svého cestování po Českém ráji více pamětihodností spojených se jménem Albrechta z Valdštejna, doporučujeme Vám v blízkosti města Turnova navštívit hrad nesoucí příhodné jméno valdštejn.

9ba3858a290d87b33a097ab2ba515745

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *