Zámek Moravský Krumlov byl ještě v nedávné minulosti sídlem Slovanské epopeje od známého českého malíře Alfonse Muchy. I když proslulá velká plátna od Alfonse Muchy již na zámku nejsou, je jihomoravský zámek v Moravském Krumlově přesto pozoruhodnou památkou, která stojí za povšimnutí.
Historie zámku
Původními majiteli zámku byli pánové z Obřan. Dalšími majiteli byli pak pánové z Lipé, kteří zámek prodali pánům z Kravař. Movití pánové z Kravař se o zámek velmi pečlivě starali a přestavěli ho na velmi okázalé středověké panství. V té době také došlo k velkým stavebním úpravám, takže zámek byl například obohacen o mohutnou věž či romantické vodní příkopy. Velká zkáza pak přišla pro zámek v 17. století, kdy byl zámek během pustošivé a děsivé třicetileté války velmi vážně poškozen. Opraven byl v 18. století, kdy zámek zároveň dostal barokní úpravu.
Zajímavosti zámku
Do prvního patra zámku se vstupuje zcela zvláštním arkádovým schodištěm, což je určitě vstup, který obzvláštní prohlídku tohoto zámku. Za pozornost stojí rovněž jednoposchoďová budova, která se může pochlubit slunečními hodinami. V útrobách zámku jsou pořádané různé příležitostní výstavy. V roce 2014 byla v prostorách zámku k vidění pozoruhodná výstava o životě Gundakera z Lichtenštejna, který žil v letech 1580 až 1658. V současné době je na zámku výstava obrazů Vladimíra Franze, který v nedávné době neúspěšně kandidoval na post prezidenta České republiky. Na zámku je rovněž nainstalována výstava fotografií Idy Saudkové. Výstavy se konají v Rytířském sále a zámecké kapli.
Praktické informace
Zámek Moravský Krumlov se nachází kousíček od centra města. Zámek je však natolik dominantní budovou, že ho od hlavního náměstí velmi rychle najdete. Základní vstupné na výstavy stojí 80 korun, snížené vstupné pak 60 korun.