Zámek v Litomyšli

Na území naší země je pouze několik pamětihodností, které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi ně také náleží renesanční zámek v Litomyšli, který najdete v Pardubickém kraji.

IMG_1353
Skvostná architektura
Zámek v Litomyšli byl vybudován koncem 16. století. Stavitelům se zámek v Litomyšli opravdu povedl, protože již roky patří k nejnavštěvovanějším zámkům v České republice. Půvab tohoto zámku uznala i náročná mezinárodní komise UNESCO, která nakonec v roce 1999 zapsala zámek v Litomyšli na svůj seznam. Nejpůvabnější části zámku jsou zejména nádherné a dech beroucí arkády, které byly vytvořeny podle italských vzorů, takže konečná podoba zámku se může měřit s nejlepšími renesančními památkami v Itálii.

IMG_1351
Vstupné do zámku
Zámek v Litomyšli je nádherný rovněž zevnitř. V útrobách renesančního zámku na vás totiž čekají překrásné sály a komnata. Zámek má celkem dvě prohlídkové trasy. Základní prohlídkový okruh vám zabere zhruba padesát minut a zaplatíte za něj 120 korun, snížené vstupné stojí 80 korun. Prodloužený okruh vyjde vaší peněženku na 200 korun a zabere vám plných devadesát minut. V tomto prodlouženém okruhu mimo jiné uvidíte navíc zámecké divadlo a hostinské pokoje. Snížené vstupné na prodloužený okruh stojí 140 korun. Zámek čítá dohromady třináct sálů, které jsou vesměs zařízené mobiliářem z 19. století. Velmi cenná je také kolekce porcelánu.

IMG_1350
Zámecké divadlo
Zámek v Litomyšli má též zámecké divadlo, které najdete v prvním patře. Poprvé se zde hrálo divadlo již v roce 1798. Až do současnosti se kupříkladu zachovala původní opona a šestnáct kulisových souborů. Autorem těchto kulisových souborů byl Josef Platzer, který byl mimo jiné autorem kulis pro Stavovské divadlo v Praze. Z kulisových souborů se například dochoval gotický sál nebo selská světnice.