Zlatý Chlum

Pohlédněte na Hrubý Jeseník z ptačí perspektivy, shlédněte na kraj táhnoucí se od Pradědu až k Šeráku, obdivujte Otmuchovské jezero v Polsku a bude-li hezky, uvidíte třeba až na Králický Sněžník. Abyste toto vše mohli spatřit, navštivte kamennou rozhlednu na Zlatém Chlumu kousek od města Jeseník, jemuž nedominují jen Priessnitzovy lázně, ale i nedaleký vrch s rozhlednou.

Historie

Začátek existence rozhledny spadá až do 19. století. Postavena byla na popud spolku turistů, jehož členem byl i zeť Vincenca Priessnitze, a slavnostní otevření rozhledny se konalo 3.9.1899. Autorem projektu je Eduard Zelenka. Stavební materiál se na stavbu těžil většinou na místě, jen kvalitní pálené cihly musely být dováženy z Polska. O několik let později byla postavena i turistická chata, nazvaná Medrietzerova chata, která umožnila otevření rozhledny turistům i v zimním období. Sloužila svému účelu do požáru, který vypukl v roce 1955. Spolu se zánikem chaty pustla i rozhledna, teprve v 70. letech město Jeseník přistoupilo k rekonstrukci.

Rozhledna je řazena mezi naše nejkrásnější, ale také nejstarší rozhledny. Věž rozhledny měří 26 metrů. Abyste mohli mít okolní krajinu jako na dlani, musíte nahoru na vyhlídkovou plošinu zdolat 145 schodů.

Kudy k rozhledně

K rozhledně vede červená či modrá turistická značka. Cesta z Rejvízu po červené značce je asi 5 kilometrů dlouhá. Z Jeseníku je to sem asi tři kilometry daleko, ale čeká vás zdolání asi 400 metrů převýšení. Dobré výchozí místo je také Křížový vrch, kam se dá dojet autem, a na Zlatý Chlum, vzdálený asi dva kilometry, nebudete muset zdolávat značné převýšení.

Rozhledna je otevřena od dubna do října každý den od deseti do osmnácti hodin. Za vstup se platí 25 korun.