Černá hora

Jeden z nejznámějších krkonošských vrcholů se nachází ve východní části tohoto pohoří, ve vzdálenosti přibližně tří a půl kilometru od Janských Lázní. Výška hory činí 1 299 metrů, což ji nestaví do předních příček žebříčku nejvyšších hor, nicméně díky 215metrovému převýšení od sedla s Liščí horou působí vrchol i tak velmi monumentálně.

Při pohledu na horu Vás zaujmou široké zalesněné plochy, které se pozvolna střídají s rozlehlými loukami doplněnými o řadu malebných horských chat. V blízkosti samotného vrcholu se rovněž nachází Černohorské rašeliniště, které také působí jako jedno z lákadel českých i zahraničních horských turistů.

10cernahorakrkonose

Na samotném vrcholu hory mohou návštěvníci spatřit 78 metrů vysoký televizní vysílač, který byl zprovozněn roku 1977. Tento vysílač využívá také stejnojmenná radiová stanice Černá hora. Přibližně ve vzdálenosti čtyř set metrů od vrcholu hry naleznete hotel Černá bouda, který mohou v zimních měsících využít i lyžaři, kteří se mohou těšit na několik lyžařských vleků vedoucích od hotelu a nedalekých horských bud, Horského hotelu a Sokolské boudy. Na vrchol hory je možné se dopravit pomocí 2 304 metrů dlouhé kabinkové lanovky vedoucí přímo z Janských lázní. Kabinky jsou osmimístné a svou konstrukcí je lanovka v České republice zcela unikátní.

cerna-hora2

Lyžařům slouží ještě čtyřsedačková lanovka a několik kratších vleků, které jim umožňují využít jednu ze čtyř červených a deseti modrých sjezdovek. Pokud nebudete k dopravě na vrchol hory chtít využít lanovku, nabízí se Vám celá řada turistických značených cest nebo cyklotras, jednou z nich je například červeně značená trasa vedoucí z Janských Lázní. Cestování na Černou horu se nejlépe kombinuje s prohlídkou lázeňského komplexu v níže položeném městečku Janské Lázně.

cerna_hora-cc0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *