Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně patří k nejlepším galeriím na Moravě, protože má ucelenou sbírku nejenom významných malířů, kteří žili na Moravě, ale vlastní také několik obrazů předních evropských mistrů.

Brno 024
Krátké dějiny galerie
Příznivci cestování po českých a moravských galeriích budou v Moravské galerii příjemně překvapeni, protože galerie vlastní několik cenných pláten evropských mistrů. Na začátku si však řekněme, že Moravská galerie v Brně byla založena v roce 1961. Moravská galerie v Brně navazuje na sbírky starého Františkova muzeu v Brně a brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.

Brno 031
Popis galerie
V současné době má Moravská galerie v Brně několik stálých expozic. Jsou to například expozice Moderního a současného umění, Užité umění a design a Umění od gotiky až po 19.století. V expozici Umění od gotiky až po 19. století kupříkladu uvidíte obrazy německých, vlámských a nizozemských malířů. Patrně nejznámější obraz v této expozici je obraz Hlava Medúzy od vlámského velikána Petra Pavla Rubense, který kromě brněnské galerie ještě visí ve vídeňském Umělecko-historickém muzeu. Kromě sugestivního plátna od Rubense můžeme ještě doporučit obraz od Lucase Cranacha staršího, který zobrazuje biblickou pietu. V expozici Umění od gotiky až po 19. století pochopitelně uvidíte i české a moravské malíře. Mezi nejvýznamnější plátna moravských autorů lze považovat obrazy od Jóžy Úprky, který maloval výjevy ze slováckého venkova. Mezi nejcennější díla Jóžy Úprky patří velké plátno s názvem Jízda králů.

Brno 034
Praktické informace
Moravská galerie v Brně má otevřeno od středy do neděle, vždy od 10 do 18 hodiny. V pondělí má galerie zavřeno a v úterý je otevřeno pouze pro předem objednané komentované prohlídky a výukové programy. Vstup na expozici Umění od gotiky až po 19. století je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *