Chrustenická šachta

Tento železnorudný důl byl ve své době považován za jeden z největších a nejvýznamnějších dolů Barrandienu, nacházející se západně od Prahy. Šachta měla celých 84 pater zasahujících do hloubky 427 metrů. Za necelých sto let práce se tu vytěžilo neuvěřitelných osm milionů tun rudy.

 

Důl Chrustenice (1861 – 1965) byl poprvé otevřen pražskoželezářskou společností již v roce 1907 , kdy se zde téměř nepřetržitě těžila ruda až do roku 1965.  Pod povrchem se táhne přes 600 metrů několik zpřístupněných chodeb. Těžba zde neprobíhala standartně, protože důl neměl klasickou těžní věž a proto doprava a veškerá těžba probíhala přímo v podzemí, pomocí speciálních strojoven, které byly vybudovány na 8 a 48 patře.

 

Expozice

Ve všech zpřístupněných chodbách, jenž se táhnou stovky a stovky metrů je k vidění unikátní sbírka různých exponátů, které návštěvníkům připomenou ty slavné doby lomařství a hornictví. A co zde můžete všechno vidět? vystaveny jsou tady vozíky, různá vrtací zařízení, nakládače, podzemní konírna, důlní lokomotivy, dobové fotografie a nejrůznější dokumenty, minerální expozici a mnoho dalších. Základní okruh se táhne 1 kilometr dlouhými elektricky osvětlenými chodbami, s množstvím exponátů a také jízdou v důlním vláčku. Na závěr mohou návštěvníci navštívit podzemní strojovnu dolu.

Malá zajímavost

Tento důl je zpřístupněn jak potápěčům báňských záchranných služeb, tak požárním jednotkám a policii. Dosud nejdelší ponor byl 420 metrů při maximální hloubce 72 metrů, propojených se Starou šachtou. Na jaře roku 1996 se v těchto podzemních prostorách natáčelo několik epizod seriálu Zdivočelá země a o rok později i televizní seriál Motel Anathema.

 

Doprava

Chrustenická šachta se nachází asi 8 kilometrů od Berouna na okraji obcí Loděnice a Chrustenice. Pokud se rozhodnete cestovat autem, doporučuji zvolit trasu po dálnici č. D5 z Prahy na Plzeň. Zaparkovat lze přímo u vstupu do šachty. Pokud využijete služeb veřejné dopravy, nejbližší železniční zastávka je od šachty vzdálena 1 kilometr.

Délka prohlídky je 60 minut a všichni návštěvníci jsou vybaveni ochrannými přilbami. Vstupné činí pro dospělé 80 Kč a pro děti a důchodce 40 Kč.