Cyklovýlet do Petrova

 

Petrov je jihomoravská obec, která je známá zejména svými malebnými vinnými sklepy, které jsou součástí vesnické památkové rezervace. Soubor vinných sklepů zv. Plže je chráněn již od roku 1983.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Popis trasy a obtížnost

Start a cíl trasy je v Hodoníně. Z Hodonína se pak dáte směrem na Rohatec a Petrov. Obtížnost této trasy je nenáročná, jede se po rovince, takže celkové převýšení je minimální. Trasa měří pouhých 28 kilometrů, takže s prohlídkou vinných sklepů lze tento výlet absolvovat i za jedno slunné odpoledne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajímavá místa po cestě

Nejzajímavějšímmístem po cestě je soubor pitoreskních a půvabných vinných sklepů, který v Petrově najdete naproti vlakového nádraží. Vinné sklepy Plže jsou malebným a unikátním souborem vinných sklepů, které zde stojí již od 16. století. Vinné sklepy mají barokní průčelí s bílou vápennou omítkou a modrou podrovnávkou. Sklepy jsou dlouhé deset až sedmnáct metrů a jsou vyhloubeny pod zemí. Šířka sklepa se většinou pohybuje okolo tří metrů. Sklepy se v minulosti velmi dobře hloubily, protože zdejší žlutá hlína je velmi poddajná. Právě vrstva hlíny nad sklepem zajišťuje velmi dobré klima, které je velmi důležité pro kvalitu vína. Když vejdete do zdejšího vinného sklepa, tak vstupní prostor je určen pro lisovnu. V předsklepí, kde se hrozny zpracovávají, je ještě místo pro stůl a lavice, kde se zpravidla koštuje nabízené víno. V celém areálu je celkem osmdesát sklepů. V letních měsících se ve vinařském areálu koná celá řada doprovodných a kulturních akcí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posezení v nedaleké restauraci

Kousíček od vinných sklepů se nachází místní restaurace, která má název Motorest Plže. Zde si můžete dopřát chutné teplé jídlo nebo si zajít na pivo či na šálek kávy. Motorest Plže má otevřeno každý den a v letních měsících lze také posedět venku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *