Drábské světničky

Vždy Vás lákaly monumentální skalní komplexy, v jejichž útrobách jste se mohli ztratit a nechat se obklopit tajemnou atmosférou dávné historie? Jedním z takových skalních „měst“ jsou i Drábské světničky nacházející se v samém středu Českého ráje.

Historie

Původní osídlení tohoto skalního města je datováno již do 13. Století. Důkazem byly nálezy dobové keramiky v oblasti skal. Komplex byl značně rozšířen v první polovině patnáctého století, kdy se stal základnou místní odnože husitských vojsk. Od té doby byly prostory využívány spíše jen sporadicky, teprve roku 1830 byla zrealizována konstrukce sestavy žebříků a zábradlí a skalní město tak bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti.

drabske-svetnicky

Do dnešní doby bylo zachováno na dvě desítky tesaných místností a pozůstatků chodeb. Dominantou někdejšího hradního komplexu byla monumentální věž strážící vstup. V současné době je nejzajímavějším místem komora s tesaným oltářem, která byla objevena teprve roku 1921. Kromě samotných skal návštěvníkům jednoznačně padne do oka okolní příroda, sestávající ze zalesněných údolí a disponující úžasně čerstvým vzduchem vonícím po jehličí. Dále lze pochopitelně využít vrcholy skal a užít si dech beroucí výhled do dalekého okolí. Při dobrých podnebných podmínkách je možné přehlédnout celý Český ráj a vychutnat si tak panorama sestávající z mnoha dalších hradů a vrchů.

drabske-svetnicky8

Přístup ke skalám

Asi nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak se ke skalám dostat, je využít dálnici R10 a sjet u výjezdu do Mnichova Hradiště. Světničky potom naleznete snadno, za nedalekým hradem Valečov odbočíte doprava a po chvíli dorazíte na parkoviště, kde můžete nechat své vozidlo a jít si skalní komplex prohlédnout. Výlet můžete absolvovat i pěšky, připravte se ale na poměrně náročný výstup po modře značené stezce ze směru od Dnebohu.

images