Zámeček Humprecht

Zámeček Humprecht

Vrchol kopce Humprecht, nacházející se v nadmořské výšce 342 metrů, nabízí svým návštěvníkům nevelký lovecký zámeček, který vyniká především svým elipsovitým architektonickým řešením.

Historie zámečku

Hlavní rolí zámečku bylo sloužit jako letní sídlo Humprechtu Janu Černínovi z Chudenice, který působil v Benátkách jako císařský velvyslanec. Zámeček byl vytvořen na základě návrhu Carla Luraga, jehož vizí bylo postavit zámeček ve stylu manýrismu obohaceného o aspekty pozdní renesance a raného baroka. Zámeček tak měl napodobovat Galatskou věž v dnešním Istanbulu. Stavba byla dokončena v průběhu dvou let v roce 1668, načež byl o deset let později po požáru opraven a zvýšen o jedno patro. Díky tomu ovšem došlo k přetížení základů, které tak musely být přestavěny a vyztuženy pískovcem. Po změně majitelů ve prospěch rodiny Netolických v roce 1738 začal zámeček chátrat, což bylo změněno až mezi lety 1937 a 1939, kdy byla realizována rozsáhlá rekonstrukce. Během druhé světové války se o zámečku uvažovalo jako o možné letecké pozorovatelně německé armády, k čemuž nakonec nedošlo. Sedmdesátá léta dvacátého století se nesla ve jménu další rozsáhlé rekonstrukce, která nakonec vyústila v otevření zámečku široké veřejnosti.

Humprecht-7Mpx-(3)

Interiér

V zámečku naleznete překvapivě celých 27 místností. Asi nejvýznamnější z nich je středová hodovní síň, která disponuje vynikající akustikou, což je důvodem pro konání mnoha koncertů a svateb. V okolních místnostech se návštěvníkům nabízí pohled na zámeckou výstavu, výstavu muzea nedalekého města Sobotky. Zajímavým zážitkem je rovněž výstup do horní části věže, odkud se turistům nabídne nezapomenutelný pohled na okolní krajinu.

index

K výletu na Humprecht můžete využít modře značenou turistickou stezku, pokud jste spíše příznivci automobilové turistiky, je Vám ve vzdálenosti přibližně tří set metrů od vrcholu k dispozici rozsáhlé parkoviště.

60fbba52-4da7-4236-b92c-501b332d539f-cs