Honosné sídlo arcibiskupů

Navštivte zámek, který je snad odjakživa spjat s biskupy, jimž vděčí za svůj současný lesk. Jedná se opravdu o honosné sídlo, které skrývá mnoho překrásných obrazů, místností, spoustu knih a také několik českých i evropských nej.

Historie

Nejprve zde byl ve 12. století postaven románský dvorec, který se během 14. století začal proměňovat v renesanční zámek díky biskupovi Brunovi ze Schauenburgu. Zámek ještě vzkvétal, ale pak přišla třicetiletá válka a město zůstalo v troskách. Jen díky Karlovi II. z Lichtenštejna a Kastelkorna došlo k rozvoji a následnému rozkvětu města i zámku. Na obnově zámku se podíleli vynikající architekti Filiberto Luchese či Giovanni Pietro Tencalla. Zámek byl vystaven v barokním stylu a stal se z něj půvabný palác. V roce 1848 se zde konalo zasedání zemského sněmu. Od roku 1948 zámek patří státu.

Co lze na zámku vidět?

Zámecké interiéry patří k nejhodnotnějším svého druhu v rámci střední Evropy. Za nejkrásnější sál, z celkového počtu 40 pokojů, je považován Sněmovní sál, v němž upoutají olejomalby vytvořené Františkem Adolfem z Freenthalu.

Na zámek by určitě měli zavítat milovníci umění, jelikož zdejší sbírka obrazů patří po Národní galerii k druhé nejvýznamnější v České republice. Najdete v ní obrazy od italských mistrů Tiziana Vecellia, Paola Veroneseho, vlámských umělců Anthonise van Dycka a dalších. Ovšem nejcennější a také i nejznámější skvost je obraz Apollo a Marsyas Tiziana Vecellia.

Stejně tak i zámecká knihovna má úctyhodnou sbírku knih, ale i sbírku hudebních rukopisů.

Prohlídkové okruhy

Vybrat si můžete z jednotlivých prohlídkových okruhů či zvolit tematickou prohlídku, která spojuje návštěvu několika okruhů. Projděte si reprezentační sály nebo zavítejte do zámecké obrazárny. Nezapomeňte ale ani na Podzámeckou a Květnou zahradu. Stejně tak i ze zámecké věže se vám naskytne zajímavý výhled na historické centrum. Ve vinných sklepech můžete ochutnat mešní vína.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *