Hrad Pařez

Tuto zříceninu naleznete v rámci cestování do severozápadní části Prachovských skal. V současné době je považována za kulturní památku České republiky. Pokud budete chtít Pařez spatřit na vlastní oči, musíte se vydat mezi vesnice Pařezská Lhota a Blata nedaleko Pařezského rybníka. Co se týče stavebního materiálu, jedná se o kombinaci klasické umělé zdi a skály.

Historie hradu

Existují dohady o tom, kdy hrad vlastně vznikl. Nejvíce pramenů se ovšem přiklání ke druhé polovině čtrnáctého století. První písemná zmínka totiž pochází z roku 1403, kdy měl být majitelem Jan z Pařezu. Hrad neměl jako sídlo dlouhého trvání, již roku 1430 je totiž označován za pustý. Důvodem pro jeho opuštění bylo nejspíš vyplenění a částečné zboření hradu husity během první poloviny patnáctého století, v období husitských válek. Zbytky hradu byly v pozdějších dobách využívány jako úkryt loupeživých rytířů, kteří byli definitivně vyhnáni až roku 1442.

65_Hrad_Parez,_celkovy_pohled

Turisté mohou v dnešní době obdivovat pozůstatky obytných místností a sklepů, které se nacházejí v pískovcové skále, na které byla zkonstruována mohutná obranná zděná věž a další kamenné opevnění, které mělo bránit hrad před útokem. Součástí obranného systému byl také pravděpodobně nedaleký potok, který ztěžoval přístup k hradnímu komplexu.

getpicl.php

Na hrad je možné se dostat po červené turistické stezce vedoucí ze středu Prachovských skal. Jedná se o velmi krátkou a nenáročnou procházku, kterou každému doporučujeme. Dále lze využít železniční zastávku Hrdoňovice a po žluté turistické stezce se vydat přímo k Pařezu. Pokud jste spíše příznivci automobilové turistiky, je Vám plně k dispozici silnice mezi osadami Blata a Pařezská Lhota, vedoucí přímo pod hradem. Pokud budete mít cestu do Prachovských skal, rozhodně hrad nevynechejte, jedná se o skutečně o velmi působivou zříceninu.

hrad-parez-2

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *