Hrad Rožmberk

Hrad rožmberk naleznete v Jižních Čechách, kam láká po staletí své návštěvníky na krásný výhled po okolí. Hrad stojí na vyvýšenině nad řekou Vltavou, odkud si ho mohou každým rokem detailně prohlédnout tisíce místních vodáků.

Historie

První zmínky o hradu sahají až do poloviny 13. století, kdy hrad vznikl na přání Vítkovců. Posledními majiteli hradu byli příslušníci rodu Buquoyů, kteří ho měli v osobním vlastnictví až do roku 1945. Hrad byl původně rozdělen na dvě samostatné stavby – dolní a horní hrad. Po mnoha přeměnách uskutečněných různými majiteli jej dnes můžete navštívit jako jeden hradní komplex. Za nejstarší dochovanou stavbu hradu Rožmberk je považována vyhlídková (strážní) věž Jakobínka, která v současné době prochází rekonstrukcí. Hrad byl zpřístupněn veřejnosti teprve po rozsáhlých renovačních pracích probíhajících v 19. století.

 

Hrad Rožmberk

Lokalita

Městečko Rožmberk nad Vltavou se nachází v malebném údolí u řeky Vltavy a je vyhledávaným cílem nejen pro turisty, ale hlavně pro lodičkáře, kteří zde většinou začínají svou plavbu po Vltavě. Rožmberk je velice romantické místo a hlavně během zimy velice klidné a příjemné městečko.

Co v hradu uvidíte?

Hrad je otevřen po celý rok a po každé má k dispozici jinou trasu, takže si můžete vychutnat zajímavosti plnými doušky. Jako každý správný hrad má i Rožmberk svou hladomornu. Prohlídnout si ji můžete individuálně od června do srpna. V prostorách hradu je k vidění spousta historicky velice ceněných předmětů – nábytek, nádobí, zbraně, ale také obrazy. Nejznámější obraz je vyobrazení Perchty, která se podle pověsti na hradě stále zjevuje. Jestliže se vám zjeví a bude mít na rukou bílé rukavičky, znamená to štěstí. Pokud bude mít černé, znamená to smůlu a smrt.

Hrad Rožmberk

K hradu se dostanete zdoláním strmého kopce. Silnice je zde udržovaná, ale musíte počítat s tím, že pro maminky s dětmi bude náročnější. Veřejná parkoviště jsou k dispozici po celý den za poplatek. Jestliže máte rádi kapely, určitě se vydejte do Rožmberka o prázdninách, kde se na nedaleké louce odehrává festival České hrady. Těšit se můžete na úžasnou atmosféru doplněnou o výhled na okolní krajinu. Dojem z festivalu bude umocňovat do výše se tyčící hrad.

Hrad Rožmberk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *