Hrad s největší sbírkou vycpaných psů

Navštivte jeden z nejstarších hradů na našem území, který dříve stával nad říčkou Želetavkou a dnes shlíží na vody Vranovské přehrady – hrad Bítov.

Historie a zajímavosti

První záznamy o hradu Bítov pocházejí z konce 11. století. Ve 13. století ho vlastní Rajmund z Lichtenburku, který hrad přestavuje. V 17. století na hradě sídlí Daunové a po nich Haugwitzové. Současná podoba hradu je zhruba z 18. století.

Začátkem 20. století se díky milovníkovi zvířat Jiřímu Haasovi hrad i jeho okolí proměňuje v zoologickou zahradu, kde byste v té době našli stádo ušlechtilých koní a především spoustu psů různých ras – od dog až třeba po jezevčíky či irské setry, kterých měl někdy až dvě stě! Část psů našla místo svého věčného odpočinku na hradním psím hřbitově, ale některé si baron Jiří ml. vycpal. Na hradě tak najdete sbírku 51 vycpaných psů, každého v takové poloze, v níž rád za svého života odpočíval. Sbírka patří k největším svého druhu na celém světě a najdete v ní i dva unikáty, jimiž jsou dva psi plemena stájového pinče, které dnes již neexistuje. Stejně tak lze v interiéru spatřit vycpanou lvici Mausi, která byla baronovou věrnou družkou.

 

Prohlídkové okruhy

Hrad nabízí celkem čtyři prohlídkové okruhy, stačí si tedy jen vybrat ten, který vás zaujme nejvíce.

V rámci prvního okruhu Palác projdete novogotickými interiéry s iluzivní výmalbou, která velmi věrně napodobuje obložení stěn dřevem, štukem či kamenem. V druhém patře spatříte zoologickou sbírku zvířat či trofejí a také unikátní sbírku vycpaných psů. Na závěr prohlídky se podíváte do panské kuchyně. Druhý okruh Zbrojnice, otevřený jen od července do srpna, vás seznámí se sbírkou zbraní. Třetí okruh Hradní vězení, hladomorna, mučírna vás zavede do zmíněných míst a čtvrtý okruh Vstup do hradu, který je zdarma ke vstupence při koupi prohlídky s průvodcem, vám umožní navštívit nádvoří, novogotickou kapli, hradní zahrady, ve sklepě si lze prohlédnout Erbovní bestie čili mytické příšery objevující se v erbech, vše dokresleno zvukovou kulisou upoutá především děti.

 

Vstupné se pohybuje od 100 do 120 korun pro dospělého.