Hřebčín Slatiňany se starokladrubskými vraníky

Nedaleko zámku se nachází hřebčín Slatiňany, který je hojně navštěvovaný turisty, aby ne, když se zde chovají ušlechtilí a krásní koně starokladrubského plemene, konkrétně vraníci. Bělouše téhož plemene najdete v Kladrubech nad Labem.

Hřebčín vznikl v roce 1898 jako součást zámku v místě, kde se dříve nacházely stáje pro dostihové koně a koně pro parforsní hony. Stáje se jmenovaly Earlstall, název měly podle prvního anglického správce. Na svou dobu šlo o moderní stáje se zařízením pro mytí koní, uskladnění a údržbu kočárů. Hřebčín spolu se zámkem a panstvím patřil rodu Auerspergů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plemeno starokladrubského vraníka se zde chová více jak 65 let. Plemeno starokladrubského koně náleží k barokním rasám koní s španělsko-neapolským původem a bylo používáno především u panovnických dvorů pro ceremoniální účely. Koně tohoto plemena se chovají již od roku 1579, ale nikoli souvisle, především v roce 1931 chov vraníků téměř zanikl. Že se tak nestalo, za to vděčíme prof. Bílkovi, který tyto koně regeneroval od roku 1939 právě v Průhonicích, ale protože kapacita hřebčína přestala brzy stačit rozrůstajícímu se stádu, byli koně přestěhováni do Slatiňan, kde byli regenerováni až do roku 1973.

Od roku 1992 se hřebčín Slatiňany stal součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Nalézá se zde středisko chovu koní, výcviku, ale i středisko rostlinné výroby. Najdete zde stáj plemenných hřebců a tři stáje plemenných klisen.

Ve výcvikovém středisku prochází jak hřebci, tak klisny výcvikem. Součásti hřebčína Slatiňany je i výcvikové středisko v Heřmanově Městci a hříbárna Slavice, kde se nachází hřebečci a klisničky do roku 3,5 let.

Hřebčín je pro návštěvníky otevřen od dubna do října a prohlídka vyjde na 70 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *