Velehrad

Velehrad je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších poutních míst v České republice. Může za to především cyrilometodějská tradice, která se zde již léta intenzivně pěstuje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nádherný poutní chrám
Pokud jste příznivci cestování po poutních místech, tak je pro vás Velehrad jako stvořený. Hlavním centrem Velehradu je mohutný poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který zde stojí již od roku 1205. Kostel byl součástí velkého cisterciáckého kláštera, který založil moravský markrabě Vladislav Jindřich. Klášter byl postaven nedaleko obce Veligrad, která byla považována za hlavní centrum velké a mocné Velkomoravské říše. Poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie postupem času vyrostl v nádhernou pětilodní baziliku, která je dodnes chloubou Velehradu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Popis baziliky
Uvnitř baziliky se nachází zejména bohatý barokní interiér. K uměleckým skvostům patří především krásně barokní vyřezávané lavice a varhany, které pocházejí z poloviny 18. století. Varhany mají celkem 5521 píšťal. Při pohledu na velkorysou klenbu vás upoutají především nádherné fresky, které pocházejí od Ignáce Egsteina. Uprostřed chrámu pak uvidíte centrální fresku s Nejsvětější trojicí a Matkou Boží. Za pozornost stojí rovněž bohatě zdobené boční kaple. Nejznámější je kaple sv. Cyrila a Metoděje, ve které visí obraz věrozvěstů od polského malíře Jana Matejko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vstupné
Do baziliky Nanebevzetí Panny Marie se neplatí žádné vstupné. Bazilika je otevřena po celý rok, prohlídka chrámu není dovolena pouze v době bohoslužeb. Pokud byste chtěli na Velehradě strávit více dní, můžete si zajistit ubytování v místních poutních domech. Nejznámější je poutní a exerciční dům Stojanov, kde ubytování na jednu noc stojí od 250 do 450 korun. Celková kapacity lůžek je zde 120. Podmínkou pobytu je pouze respektování řádu domu jako duchovního centra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *