Jak se dostat do lázní na pojišťovnu?

Bolí vás nohy nebo záda, jste po operaci nebo se zotavujete třeba po úrazu a rádi byste jeli do lázní, ideálně na pojišťovnu? Poradíme vám, kdy na lázně máte nárok a jak se tam vůbec dostat.

Snad každý z nás už někdy zatoužil po pořádném odpočinku v lázních. Jako malí jsme od prarodičů slýchali, jak si to tam užívali a že by jeli zase. Chcete to taky zkusit a objevit kouzlo lázní? Procházet se po kolonádě s hrnečkem v ruce, kloboukem na hlavě a večer si zatančit při živé hudbě?

Jaké lázně patří mezi ty nejoblíbenější?

Záleží na důvodu, proč do lázní jedete. Obecně ale mezi nejoblíbenější patří v poslední době všechna místa lázeňského trojúhelníku (Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Františkovy Lázně), Poděbrady, Luhačovice, Teplice nad Bečvou, Lázně Bechyně i další.

Typy lázeňské péče

Někteří jezdí do lázní každý rok, jiní možná ani netuší, že na ně mají nárok. Do lázní vedou celkem tři cesty.

  • Komplexní lázeňská péče, kdy veškeré náklady hradí zdravotní pojišťovna a na dobu pobytu v lázních vám lékař vystaví neschopenku.
  • Příspěvková lázeňská péče, při které pojišťovna hradí jen vyšetření a léčbu, zbytek (ubytování, lázeňská péče, stravování) si hradíte sami. Během pobytu čerpáte dovolenou, nejste v pracovní neschopnosti.
  • Třetí cesta je pro samoplátce, kteří si vše hradí sami. Nemají žádnou diagnózu, jíž by pobyt podepřeli, ale chtějí udělat něco pro své zdraví nebo si jen užít trochu té lázeňské péče.

Víte, že o lázeňské péči rozhoduje obvodní lékař (příp. ošetřující lékař při hospitalizaci), který vám na základě doporučení odborného lékaře vystaví návrh na lázně? V něm uvede, zda by pacient měl dostat komplexní nebo příspěvkovou léčbu a kde by se měl léčit.

To se řídí indikačním seznamem pro lázeňskou péči, který navíc u konkrétních diagnóz udává:

  • Podmínky, které zájemce musí splnit, aby do lázní mohl jet.
  • Jak dlouho by měl pobyt v lázních trvat.
  • Jaký specialista vám lázně může doporučit.
  • Zda máte nárok na komplexní nebo příspěvkovou péči.
  • Do jakých lázních můžete se svými obtížemi jet.

Návrh pak posuzuje revizní lékař, který rozhodne, zda má všechny potřebné náležitosti, jsou splněny všechny podmínky pro úhradu lázeňské péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění a pobytu v lázních nebrání žádné kontraindikace. V některých případech může místo komplexní lázeňské péče navrhnout tu příspěvkovou.

Náš tip: Pokud máte na výběr, zvolte si Mariánské Lázně

Stojí za nimi nejen tradice dlouhá 200 let, ale i skutečnost, že právě zdejší lázně patří mezi místa s největším počtem indikací v České republice.

Specifikem je léčba nemocí močového ústrojí, můžete se sem ale vydat i s onemocněním pohybového aparátu, metabolickými, gynekologickými a onkologickými problémy a nemocemi dýchacích cest a trávicího ústrojí.

Víte, že v Mariánských Lázních vyvěrají studené uhličité kyselky o teplotě 8-10 °C, které se využívají jak při různých procedurách, tak hlavně při pitné kúře a uhličitých koupelích?

2 thoughts on “Jak se dostat do lázní na pojišťovnu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *