Jak vybrat bundu na vysokohorskou túru?

Chystáte se na túru do hor a hledáte perfektní vybavení? Základem každého turistického outfitu je kvalitní bunda, na kterou se můžete spolehnout za každého počasí, které se v horách může měnit z hodiny na hodinu. Pokud vám jde ze všech těch technických parametrů hlava kolem, my vám dnes přinášíme přehled toho, na co se při výběru zaměřit. Při správném výběru vám bude stačit jedna bunda pro všechna roční období. Jedná se o větší investici, proto je vhodné výběru věnovat dostatek času.

Oblíbené značky

U sportovního vybavení se vyplatí sáhnout po značkách, které mají tradici a jsou osvědčené. Co se týká kvalitní bundy na vysokohorskou turistiku, určitě nešlápnete vedle, když si vyberete ze značek Hannah, Tilak, Dynafit, Salewa, Direct Alpine nebo Patagonia.

Nepromokavost

Nepromokavost bund je udávána hodnotou vodního sloupce. Vodní sloupec vyjadřuje, kolik vody je tkanina schopna udržet, než propustí vlhkost dovnitř. Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lepší ochrana před vlhkem. Bundy pro vysokohorskou turistiku by měly mít hodnotu vodního sloupce minimálně 15000 mm. Nezbytnou ochranou proti proniknutí vody jsou také podlepené švy.

Paropropustnost, prodyšnost

Paropropustnost je vlastnost materiálu převádět výpary z vnitřku bundy do vnějšího prostředí. Nejčastěji se udává číslem, které vyjadřuje kolik gramů vody propustí 1 m² tkaniny za 24 hodin. Čím vyšší hodnota paropropustnosti, tím lépe bude bunda dýchat.

Prodyšnost (RET) udává odpor, který klade tkanina průchodu vodních par. U prodyšnosti platí, že čím menší hodnota, tím je materiál prodyšnější.

  • RET < 6 = velmi dobrá prodyšnost
  • RET 6 – 13 = dobrá prodyšnost
  • RET 13 – 20 = uspokojivá prodyšnost
  • RET > 20 = neuspokojivá prodyšnost

U nejšpičkovějších materiálů je RET < 3.

Kvalitní bundy by měly mít výborné hodnoty jak u nepromokavosti, tak u paropropustnosti a prodyšnosti.

GORE-TEX®

Nejvíce známá licencovaná nepromokavá tkanina je bezesporu Gore-Tex®, která odolá vodnímu sloupci až 28000 mm. Prochází velmi náročnými zátěžovými testy od fyzické odolnosti, přes protržení nebo odírání, po nepromokavost a paropropustnost. Gore-Texových membrán je několik druhů. Nejprodyšnějším je Gore-Tex®  Active, nejodolnější Gore-Tex®  Pro. Největší výhodou těchto membrán je dlouhá životnost.

Detaily

Kromě nepromokavosti a prodyšnosti jsou u kvalitní bundy na vysokohorskou turistiku nezbytné jednotlivé doplňky.

Kapuce

Sportovní bunda by měla mít nastavitelnou kapuci, ideálně s malým kšiltem proti slunci a dešti, měla by se pod ní pohodlně vejít také horolezecká přilba.

Kapsy

Nezbytné jsou dvě boční kapsy, výše posazené, abyste se do nich dobře dostali i v horolezeckém úvazku. Náprsní kapsy poslouží k uschování telefonu nebo GPS navigace.

Odvětrávání

Pro zajištění lepšího odvodu potu od těla při náročných aktivitách, oceníte otvory na zip v podpaží, které by neměly u žádné kvalitní bundy chybět. U extra prodyšných materiálů typu Gore-Tex® Active větrání být nemusí.

Límec

Zvýšený límec chrání krk před chladem a větrem, konec zipu by měl být vybaven „garáži“, která chrání bradu a vousy před nepříjemným zachycením do zipu.

Hmotnost

Důležitým parametrem je také hmotnost bundy. Zejména pokud cestujete na lehko, je hmotnost veškerého vybavení klíčová. Váha nejlehčích membránových bund klesá až ke 100 gramům. Takové bundy bývají hodně minimalistické, zipy jsou jednodušší, kapes je méně a používá se ta nejlehčí membrána. Zlatou střední cestou jsou bundy s hmotností kolem 500 gramů, u kterých není nutno dělat kompromisy.

Správné vrstvení

Můžete mít sebelepší vybavení, když ho ale nebudete správně používat, nemůže fungovat na 100 %. Proto je nezbytné zvolit i správné vrstvy pod tu vrchní, nepromokavou. Jen díky správnému oblečení na celodenní výlet budete mít ty nejlepší zážitky.

První vrstva

První vrstvu by mělo tvořit termoprádlo, které má za úkol odvést pod od těla a udržet tělo v suchu. Mimo to by mělo rychle schnout, nepohlcovat pachy a izolovat. Nejoblíbenějšími materiály jsou merino vlna, syntetika a nebo směs materiálů. 

Druhá vrstva

Funkcí druhé vrstvy je udržet vyprodukované tělesné teplo a podpořit odvod potu ven od těla. Zpravidla se jedná o mikiny, vesty nebo svetry, které jsou vyrobeny z přírodních (merino vlna) nebo syntetických materiálů (technický fleece, Polartec, apod.).

Třetí vrstva

Třetí vrstva by vás měla chránit před větrem a zároveň podporovat odvod potu. Nejčastější volbou bývají softshellové bundy.

Čtvrtá vrstva

Poslední vrstvou je nepromokavá bunda, o které už po přečtení článku víte vše potřebné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *