Cykloturistika je na raketovém vzestupu. Pokud jste se rozhodli, že i pro vás nastal čas šlápnout do pedálů, ale ve sklepě vám leží jen stařičký „favorit“, je potřeba se pořádně vybavit. V dnešním článku se budeme věnovat výběru kola. Konkrétně kola ideálního pro výlety po naší krásné zemi. Na co se před koupí zaměřit a podle jakých měřítek se rozhodovat?
Vždy záleží na terénu
Mezi prvními a nejdůležitějšími faktory bude jistě zastoupena otázka terénu nebo prostředí, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat. Na základě pečlivě zvážené odpovědi byste pak měli zaměřit svůj zájem na konkrétní typ jízdního kola.
Cykloturistika může mít různé podoby. Pokud dáváte přednost rušným ulicím či historickým památkám a budete vyhledávat zajímavé cyklotrasy po významných městech. Možná vás lákají výlety po upravených cyklostezkách. Možná spíš nespoutaná příroda a drsný terén. Anebo od všeho trochu? Jaké kolo tedy zvolit?

Městské kolo (urban bike)
Pravověrná městská kola kladou důraz na komfortní, vzpřímený posed. Často se sníženým rámem, nezřídka jsou součástí výbavy již z výroby blatníky, kryt na řetěz, zvonek. Zcela typický urban bike není příliš výletnická záležitost, hodí se spíš na popojíždění, cesty do práce, obchodu apod. Pokud se na výletech budete častěji pohybovat v hustší městské zástavbě, může se líp uplatnit třeba lehčí trekingové či krosové kolo.
Silniční kolo
Maximální rychlost, ale minimální schopnosti překonávat překážky a pohybovat se ve zhoršeném terénu. Z toho důvodu není ani silnička obvykle první volbou pro cykloturistiku. Není totiž příliš univerzální ani flexibilní.

Horské kolo
Pokud milujete vyjížďky po lesích, kopcích nebo i horách, zkrátka se rádi pohybujete v drsném, přírodním terénu, po neupravených stezkách a cestičkách, pak je horské kolo jasná volba. Kvalitní horák musí mít velmi bytelný rám, používají se taky široké pneumatiky a výrazný vzorek.
Existují i celoodpružené modely. Taková kola však mají omezenější možnosti použití. Dají vám zabrat při stoupání a na delší výlety se příliš nehodí.
Trekingové či krosové kolo
Mimořádně oblíbená a výhodná volba pro cykloturistiku. Tato kola představují kompromisní řešení a vedou si dobře na upravených cestách i v lehčím terénu. Právě jejich univerzálnost je předurčuje pro dlouhé a rozmanité výlety. Na stezce vám umožní poměrně rychlou a hladkou jízdu, na hrbolatější lesní nebo polní cestě se neztratí. Zvládnete s nimi překonat i menší úseky náročnějšího terénu.
Různorodá česká krajina tvořená převážně menšími městy, vesnicemi a mozaikou lesů, luk a polí poskytuje podmínky jako stvořené pro tento typ kol.
Gravel bike
Za zmínku stojí i zajímavý crossover v podobě tzv. gravel biků. Ty balancují mezi trekingovými a silničními modely. Jsou lehké, mají vyšší posed a dosahují vysokých rychlostí. Na rozdíl od klasických silniček si ale poradí i tu a tam s horším povrchem a mírným terénem. Může jít o dobrou výletnickou volbu, pokud rádi svištíte pořádnou rychlostí a držíte se převážně na silnicích a stezkách.
Elektrokola
Specifickou kapitolou jsou kola s přídavným pohonem v podobě elektromotoru poháněného vysokokapacitním akumulátorem. Tato kola vám pomohou zejména při stoupání do kopce. Mohou být řešením pro méně zdatné jedince, seniory, osoby se zdravotními problémy – nebo zkrátka pro každého, kdo se chce více věnovat krásám krajiny než úpornému šlapání.
Moderní elektrokola už mívají velmi slušný dojezd. Nezřídka 100 a více km na jedno nabití. To už vystačí na slušný výlet. Pokud uvažujete o pořízení takového dopravního prostředku, může vám pomoci velmi podrobný průvodce výběrem a test elektrokol na Rankito.cz.