Skialpy umožňují užít si zimu na horách z nového úhlu pohledu. Prošlapávání vlastní stopy volným terénem je v České republice rok od roku populárnější. Po intenzivním výstupu na vrchol je sjezd opravdovou odměnou. A navíc bez front na lanovku.
Dnes se dozvíte, jakou výbavu si na skialpinismus pořídit a také kam u nás na tuleních pásech vyrazit.
Výbava
Při výběru vybavení na skialpinismus je dobré vědět, co od výstroje očekáváte, jak často a k jakému účelu ji budete používat. Vybavení pro občasné toulky českými horami bude odlišné od vybavení pro závodní skialpinismus.
Skialpové lyže
Nejdůležitější parametry při výběru skialpových lyží jsou nízká hmotnost a dobré jízdní vlastnosti. Na výběr jsou lyže freeridové, úzké závodní, tuhé pro pokročilé lyžaře i měkké pro začátečníky.
Skialpové vázání
Vázání na skialpinistické lyže jsou buď rámová nebo pinová. I zde hraje hlavní roli hmotnost. Modely rámového vázání jsou vhodné pro náročné sjezdy a freeride, ale jsou znatelně těžší. Pinová vázaní jsou o dost lehčí, což oceníte především při stoupání. V dnešní době už i s pinovým vázáním zvládnete náročnější sjezdy a jsou bezpečná i pro freeride. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Stoupací pásy
Bez kvalitních stoupacích pásů se na vrchol nedostanete. Pásy se vyrábějí z mohéru (přírodní materiál), syntetických vláken (nylon) nebo kombinací obojího. Mohérové pásy mají lepší skluz, nylonové pásy jsou spolehlivější pro stoupání. Zlatou střední cestou jsou tedy pásy kombinované. Pro poskytnutí maximální podpory při stoupání, musí pásy na lyžích perfektně sedět. Aby si pásy zachovaly skvělé vlastnosti, je třeba o ně řádně pečovat – sušit po každé túře, nenechávat je nalepené na lyžích, obnovovat lepící vrstvu a voskovat je.
Skialpové boty
Výběr skialpinistických bot se řídí způsobem jejich použití – od tvrdých freeridových po měkké závodní. Nejdůležitější je, aby boty dokonale padly na vaši nohu, nikde netlačily ani nebyly volné. Ideálním řešením mohou být boty s vnitřní vypekácí botičkou, která se vypeče přímo na míru vašim nohám.
Skialpové hole
Hole jsou pro skialpinismus nezbytné. Poskytují oporu při výstupu i sjezdu. Vybírejte z dvoudílných teleskopických holích s aretačním mechanismem. Hole by měli být pevné, odolné a zároveň lehké. Užitečným prvkem je prodloužená rukojeť, kterou využijete při traverzování svahu.
Přilba
Přilba je nezbytná pro bezpečný sjezd i pro túry exponovaným terénem. Ideální bezpečná přilba pro skialpinismus splňuje současně normy bezpečnosti pro lyžování i horolezectví.
Batoh
Bez batohu se při skialpinismu neobejdete. Skialpový batoh by měl mít kapsu na lavinovou výbavu, záda odpuzující sníh a uchycení vybavení vně batohu.
Existují také speciální batohy s lavinovým airbagem, které zvyšují šance na přežití při zasypání lavinou.
Co si obléci na skialpovou túru?
Při skialpinismu se střídá intenzivní pohyb s pauzami na manipulaci s pásy a následnými sjezdy, proto je důležité myslet na tepelný komfort v každé z těchto situací.
Základem je kvalitní a funkční oblečení, které se dá vrstvit a dobře odvádí pot od těla. První vrstvu by mělo tvořit spodní termoprádlo (kalhoty a triko). Jako střední vrstvu je vhodné zvolit funkční mikinu. Třetí vrstva se skládá z bundy a kalhot z nepromokavých a prodyšných materiálů. Na sjezd a přestávky se vyplatí mít v batohu skladnou péřovku, která se vám vejde pod svrchní bundu. Nezapomeňte ani na lyžařské ponožky, slabé rukavice na výstup, teplé rukavice na sjezd, nákrčník, brýle a čepici nebo čelenku.
Svatá trojice
Pro bezpečný pohyb v horách je třeba mít adekvátní lavinovou výbavu. Základem lavinové výbavy je tzv. svatá trojice, kterou tvoří lavinový vyhledávač (pípák), lavinová sonda a lopata.
Kam na skialpy v ČR?
Na první pohled by se mohlo zdát, že podmínky pro skialpinismus jsou u nás omezené, ale i v českých horách se najdou zajímavé možnosti, kam za turistikou na lyžích vyrazit.
Krkonoše
Je to několik let zpět, co ochranáři povolili pohyb na skialpech po vymezených trasách v Krkonošském národním parku. Trasy vedou v okolí Špindlerova Mlýna, Rokytnice nad Jizerou, Pece pod Sněžkou a jedna také z Trutnova na Rýchorskou boudu.
Jeseníky
Jesenický okruh můžete začít v Koutech nad Desnou, případně vyjet lanovkou a na skialpech pokračovat přes přehradu Dlouhé Stráně, Jelení hřbet a Ovčárnu na Praděd. Z Pradědu vede po červené trase magistrálu na chatu Švýcárnu, z té se pak dá pokračovat až do Červenohorského sedla.
Králický Sněžník
Masiv Králického Sněžníku je hlavním skialpovým rajónem na pomezí Čech a Moravy. Na vrchol Králického Sněžníku se dá vystoupat ze Stříbrnic nebo Dolní Moravy. Pro méně zdatné jedince lze využít lanovku na Slaměnku a pokračovat přes Sušinu dále.
Beskydy
V Beskydech je nejpopulárnější výstup ze Zlatníku na Lysou horu.
Krušné hory
Nadšenci skialpinismu v Krušných horách společně s Horskou službou vybudovali areál Skialp nad Hrobem. V tomto areálu si najdou své jak začátečníci, tak pokročilejší nadšenci tuleních pásů. Každý si tu může vyzkoušet výstupové trasy různých obtížností a procvičit výstupové i sjezdové techniky.
Šumava
Několik skialpových tras vede na Špičák a okolí. Krásné výstupy jsou i na Malý a Velký Javor na německé straně Železnorudska.