Každá žena miluje květiny. Pokud patříte k těm pozorným mužům, kteří svou vyvolenou pravidelně zahrnují kyticemi omamných vůní, dost možná si říkáte, že už jste jí donesl snad každou květinu. Nenajde se ještě nějaká zajímavá, třeba i vzácná květina, kterou neznáte?
Růže, gerbera, hyacint, karafiát, … To všechno jsou květiny, které všichni známe. V přírodě ale rostou i květiny, které si domů odnést nemůžeme. Jde o vzácné rostlinky, které jinde nebudou prosperovat. Proto je v květinářství nenajdete, můžete si ale nadělit zajímavý výlet k nim. Co vy na to? Pojďme se vydat na cesty.

Pohled na stráň s kvetoucími konikleci vám vezme dech
Koniklec je vytrvalá dlouhověká bylina s vícehlavým oddenkem. Listy jsou umístěné v přízemní růžici a různě se dělí. Rostlina má jeden jediný květ se šesti okvětními lístky, uvnitř je mnoho tyčinek a pestíků. Na světě najdete asi 30 druhů rozšířených v Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice mají druhy rozdílné rozšíření.
- Koniklec slovenský má temně fialovou barvu a vidět ho můžete ve vyšších polohách vápencových Karpat.
- Koniklec otevřený má otevřené fialovo-modré květy, jeho listy se vyvíjí už při kvetení. U nás se pohledem na něj můžete pokochat v Doupovských horách, pár rostlinek můžete spatřit i na Českolipsku, v Podkrušnohoří nebo v Českém středohoří.
- Vzpřímené, zvonkovité květy má koniklec velkokvětý, který v ČR roste výhradně na Moravě. Vydejte se za ním do Moravského krasu a Bílých Karpat.
- Nejméně nápadný je koniklec luční, který často přehlédnete. Daří se mu v našich nejteplejších oblastech.
- Koniklec bílý zdobí horské louky na nevápencových horninách, hojně roste v Krkonoších. Ale jen v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem a více.
Víte, že semena koniklece se vlivem vlhkosti sama zavrtávají do půdy?

Na Tachovsku můžete obdivovat ohrožený hořeček drsný Sturmův
U Černošína na Tachovsku můžete spatřit na louce ohrožený hořeček drsný Sturmův. Má malé nenápadné květy a dorůstá výšky 10 až 35 centimetrů.
Nemáte cestu poblíž Černošína? Tuhle ohroženou květinku můžete spatřit i v okolí Bražce, Pily na Karlovarsku, u Nové Vsi na Lounsku, u Blatné v jižních Čechách a na Hvožďanské louce na Domažlicku.
Velmi vzácný je i hlaváček plamenný
Dřív rostl poměrně hojně v severních a středních Čechách a na jižní Moravě, dnes už je hlaváček plamenný velmi vzácný. Spatřit ho chce notnou dávku štěstí.
Radost jsme vám asi neudělali, že? Žádnou z výše uvedených květin své milé donést nemůžete. Máme pro vás ale jeden tip, jak ji překvapit ještě víc. Pošlete jí kytici prostřednictvím rozvozu květin.