Kostel Svatého Jakuba Většího

Přímo v Železném Brodě, uprostřed Českého ráje, se nachází často opomíjený Kostel svatého Jakuba Většího. Kostel naleznete v areálu bývalého hřbitova.

Ve čtrnáctém století byl na stejném místě postaven dřevěný kostel, který byl v průběhu osmnáctého století rekonstruován a vznikl zděný kostel, který máme možnost spatřit dnes. Jedná se o jednolodní stavbu disponující uzavřeným presbytářem polokruhovitého tvaru. Zajímavou částí kostela je jeho štítové průčelí, které je rozděleno dle tří okenních os. Uvnitř naleznete objemnou pískovcovou plastiku svatého Jakuba Většího, patrona tohoto kostela. Celý areál se nevymezuje pouze na samotnou stavbu kostela, nýbrž máte možnost navštívit rovněž kostnici, dřevěnou zvonici, faru a mohutné kamenné schodiště. Schodiště směřuje ke kostelu z Malého náměstí v Železném Brodě a prodělalo rozsáhlou rekonstrukci roku 1940. Po jeho okrajích můžete při procházce ke kostelu obdivovat pískovcové sochy svaté Anny, Panny Marie Karlovské a svatého Jana Nepomuckého. Uvnitř hřbitovního pozemku potom můžete spatřit nízký smírčí kříž vytvořený z pískovce.

zelezny-brod-kostel-svateho-jakuba-vetsiho

Oltář svatého Josefa

Jednou z nejzajímavějších částí interiéru kostela je bezpochyby Oltář svatého Josefa. Sestává ze dvou stupňů, na kterých se nachází dřevěná schránka ve formě sarkofágu, která svým architektonickým řešením přiléhá k oltářnímu podstavci. V samém centru můžete spatřit olejový obraz svatého Josefa, vytvořený v období pozdního baroka. V horní části oltáře naleznete pozlacený monogram IHS, který je obklopen paprsky svatozáře. Oltář disponuje velmi bohatým dekoračním řešením ve formě pozlacení a hnědozeleného polychromu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud budete mít dostatek času, jako kombinace s návštěvou kostela se nabízí prohlídka okolo položeného města, Železného Brodu. Kromě toho se Vám nabízí krásy celého Českého ráje.

Kostel sv. Jakuba