Král českých hradů – Zvíkov

Na ostrohu, jejž z jedné strany omývají vody Otavy a z druhé Vltavy, stojí jeden z nejstarších, nejvýznamnějších a také zachovalých královských hradů – Zvíkov. Nachází se asi dvacet kilometrů od Písku.

Historie

V minulosti, kdy zde žádná Orlická přehrada nebyla, hrad stával na ostrohu u soutoku dvou řek – Otavy a Vltavy. Když bylo údolí zatopeno, pod vodou zmizelo i část předhradí včetně kostela, ale i přístupová cesta. Počátek hradu se datuje do poloviny 13. století, kdy vládl Přemysl Otakar I. Karel IV. hrad zařadil mezi hrady královské, čímž by neměl být dáván do zástavy, přesto hrad vlastnilo několik rodů – Rožmberkové, Švamberkové, kteří ho rozšířili v renesančním duchu. Třicetiletá válka hrad zpustošila, kdy následně sloužil jen hospodářským účelům. A jak šel čas, z hradu zůstala jen ruina. Naštěstí se ho v 19. století ujali Schwarzenbergové, kteří jej opravili.

 

Zajímavosti

Nádvoří obklopují palácová křídla, u nichž v přízemí a prvním patře najdeme arkádové ochozy s lomenými oblouky, které jinde v naší zemi určitě nenajdete. Velmi půvabnou místností je hradní kaple sv. Václava, která je zkrášlena pěknou kamenickou výzdobou.

Hradní areál můžete volně projít až k přístavišti. V případě prohlídky zavítáte do nejstarších prostor hradu – zbrojnice, na terasy, v jejichž místě se dříve nacházely královské ložnice, které tu již nenajdete, zato se můžete pokochat výhledem na soutok dvou řek. Navštívíte i jídelnu, erbovní síň a kapli.

A kdo ví, možná potkáte i zdejší strašidlo – Zvíkovského raráška, který tu strašíval ubytované hosty, i když byl zřejmě neškodný, ale hosty děsily jeho oči žhnoucí jako dva uhlíky a jeho podivné zvuky, které vydával. Vzhledem připomínal skřítka s červenou čepičkou.

Na prohlídku zámku se můžete vydat od dubna do října, ale hradní areál je přístupný celoročně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *