Mohyla míra

Mohyla míru byla postavena na počest všech obětí známé Bitvy tří císařů u jihomoravského Slavkova u Brna. Mohylu míru najdete zhruba 18 kilometrů od Brna mezi vesnicemi Újezd u Brna a Prace.

IMG_1413
Mohutný památník
Cestování po slavných bojištích můžete začít nedaleko Brna, kde stojí Mohyla míru. Mohyla míru je mohutný a zároveň důstojný památník, který byl postaven v krásném a zdobném secesním stylu. Jedná se o neobvyklý čtyřboký komolý jehlan, který je vysoký dvacet šest metrů. Mohyla míru byla postavena už na začátku 19. století, konkrétně v letech 1910 až 1912. Vrchol mohyly zdobí mohutný kříž, který je vyroben z mědi. Měděný kříž stojí netradičně na zeměkouli. Kolem komolého jehlanu jsou pak čtyři sochy, které představují štítonoše. Pod mohylou je pak decentně umístěna křesťanská kaple.

IMG_1414
Osvětlená mohyla
Velké akce se u Mohyly míru tradičně konají v měsících listopadu a prosince. Jsou to především pietní a vzpomínkové akce. V letních měsících je Mohyla míru velmi častým cílem školních výletů. Ve večerních hodinách je pak v létě Mohyla Míru krásně osvětlena.

IMG_1419
Praktické informace
Vedle mohutné a krásné Mohyly míru natrefíte na neméně zajímavé muzeum, kde můžete vidět moderní expozici „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“. Je to velmi zdařilá a kvalitní expozice, která vám dá nahlédnout na Bitvu tří císařů z nevšedního úhlu pohledu. Celá moderní expozice je koncipována velmi netradičně a přináší nevšední a mimořádný zážitek. Vedle řady zajímavých exponátů jsou v muzeu ještě nainstalovány dotykové obrazovky s množstvím odborného textů, fotografií a filmových scén. Prohlídka celé expozice trvá zhruba 50 minut a plné vstupné stojí pouze 70 korun, děti pak zaplatí 35 korun. Pokud byste chtěli ještě navštívit malou kapli pod mohylou, tak vás to bude stát 20 korun, respektive 13 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *