Malá Prašivá

Beskydský vrchol Malá prašivá se nachází velmi blízko Vyšních lhot. Jeho výška dosahuje 706 metrů nad mořem a na jeho vrcholu můžete navštívit Chatu Prašivá nebo Kostel svatého Antonína Paduánského pocházející ze sedmnáctého století.

Myšlenky na vznik turistické chaty na vrcholu Malé Prašivé se začaly objevovat již v devatenáctém století. Pro podporu turistického ruchu byla roku 1912 odkoupena parcela na vrcholu hory Beskydskou jednotou a bylo zahájeno plánování výstavby. Kvůli první světové válce došlo ovšem ke zpomalení procesu a k jeho obnově se Beskydský spolek dostal teprve jedenáctého dubna 1921, kdy byla výstavba konečně zahájena. Druhého října téhož roku došlo ke slavnostnímu otevření chaty. V průběhu druhé světové války se chata dostala do majetku německého turistického spolu Beskidenverein a chata byla veřejnosti uzavřena. Znovuotevřena byla teprve po roce 1948 a v současné době má péči o chatu na starosti Klub českých turistů se sídlem ve Frýdku-Místku.

prasiva

Při cestování na tento beskydský vrchol se nemusíte zaměřovat pouze na samotnou horskou chatu. Možná dokonce zajímavším architektonickým počinem je dřevěný kostel nachízející se na samotném vrcholu nedaleko chaty. Tato dřevěná stavba pochází z roku 1640, kdy byla zasvěcena svatému Antonínu Paduánskému. Kostel na Prašivé se postupem času stal velmi významnou sakrální památkou, která byla navštěvována obyvateli oblastí Těšínska, Moravy i Slovenska. Poutě k tomuto kostelu jsou realizovány často i v dnešní době.

prasiva-2

Výlet je snadno uskutečnitelný využitím například modře značené turistické trasy vedoucí z nedaleké obce Pražmo. Stejně tak se můžete vydat po žluté z obce Vyšní Lhota a dorazíte rovněž k chatě na vrcholu hory. Malá Prašivá je perfektním výchozím bodem pro pěší výlety do okolní oblasti Beskydských vrcholů a svou popularitu si místo vydobylo i mezi nadšenci cyklistiky, kterým se zde nabízí řada cyklostezek, jednoduchých, i náročnějších. V zimě je místo oblíbené mezi zdejšími běžkaři.

full_b3bf16_f_normalFile1-100_8876

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *