Chata Smědava

Tato jizerskohorská chata se nachází uprostřed stejnojmenné oblasti v nadmořské výšce 847 metrů. Chata je postavena v podstatě na vrcholu sedla, které protíná Jizerské hory a Bílý Potok s Desnou.

Pro turisty je celá oblast včetně chaty zajímavá především z hlediska své výhodné lokality, která jim umožňuje využít místní restauraci a odpočinout si před další částí výletu. Na dohled od chaty Smědava se tak�� nachází obec Hejnice se svým nádherným barokním chrámem, který patří mezi nejvýznamnější sakrální stavby v České republice.

000012083_34a88f

Oblast Smědavy získala své první osídlení roku 1814, kdy se zde usadili dřevaři a pastevci. Svou turistickou roli oblast získala teprve v polovině devatenáctého století, kdy došlo roku 1841 k vybudování první turistické chaty. Roku 1891 byla k chatě v rámci rekonstrukčních prací přidána také dvě křídla a prosklená veranda. Velmi záhy si chata získala renomé mezi bohatou klientelou, pro ktero ubyl roku 1910 na opačné straně vybudován menší lovecký zámeček. Původní chata vyhořela roku 1932 a tři roky na to byla postavena chata nová. Lovecký zámeček shořen roku 1969 a k jeho rekonstrukci již nedošlo.

large_Jizerky Rawac

Cestování do oblasti Smědavy je lákavé celoročně, proto neváhejte, a pokud se chystáte zrealizovat výlet do Jizerských hor, zařaďte si chatu do svého seznamu míst, která stojí za navštívení. K chatě se můžete dostat autobusem vyjíždějícím z Frýdlantu. Parkoviště se nachází hned vedle chaty. Svou popularitu si chata zařídila také mezi cykloturisty, kteří mohou v jejím okolí využít řadu cyklostezek vedoucích křížem krážem skrze celé Jizerské hory. Stejně tak služby chaty využívají pěší turisté a v zimních obdobích běžkaři. Výlet na Smědavu můžete zkombinovat například s návštěvou Smrku nebo známé, malebné horské osady, Jizerky.

images

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *